Chci ukázat, že umím závodit, užívá si návrat do motocyklového mistrovství světa Hanika

ČTK ČTK
19. 8. 2016 18:14
Mladý český motocyklový závodník Karel Hanika si v Brně při příležitosti Velké ceny České republiky užívá návrat do seriálu mistrovství světa.
Moto3 2015, VC Nizozemska: Karel Hanika, KTM
Moto3 2015, VC Nizozemska: Karel Hanika, KTM | Foto: KTM Images

Brno - Karel Hanika si v Brně užívá epizodní návrat do seriálu motocyklového mistrovství světa. V úvodním tréninkovém dnu před Velkou cenou České republiky skončil třináctý, a pokud by se mu podařilo podobné umístění zopakovat i v sobotní kvalifikaci, dosáhl by na nejlepší postavení na startovním roštu v této sezoně.

"Dostal jsem opět velkou chuť do závodění. Užívám si i samotnou jízdu na motorce. Začalo mě to zase bavit. A to je cesta k návratu k dobrým výsledkům," řekl spokojený Hanika, který po červnovém vyhazovu z týmu Platinum Bay Real Estate kvůli špatným výsledkům elitní seriál opustil. "Po problémech, které jsem měl v úvodu sezony, mě už závodění přestávalo bavit. Jsem rád, že teď došlo k obratu," řekl Hanika.

Tréninkové výsledky ho potěšily. "Nebylo to špatné. Jak práce týmu, tak i moje. I když jsme se od rána potýkali s problémem, protože motorka moc nezatáčela," uvedl Hanika, který po testování v Mostě před třemi týdny potíže očekával. "Nastavovali jsme motocykl na tomto okruhu, kde je více ostrých zatáček. V Brně převažují táhlé. Naším hlavním úkolem je teď odstranit tyto potíže. Pokud se nám to podaří, tak mám naději se dostat ve výsledkové listině ještě více do popředí," věřil Hanika.

Hanika: Mám vodu rád

Rád by se o víkendu představil v domácím prostředí v co nejlepším světle. "Chci dokázat, že závodit umím. Start na domácí trati v Brně beru jako ideální možnost na sebe opět upozornit. Před rokem se mi tu dařilo v kvalifikaci, rád bych na tento výsledek navázal," řekl Hanika, jenž vloni v kvalifikaci vybojoval sedmým časem místo ve třetí řadě startovního roštu. V samotném závodě ale doplatil po dvou restartech na pád a dojel až na 26. místě.

Stejně jako Kornfeil by i Hanika uvítal nedělní závod na mokré trati. "Mám vodu rád. Mohlo by se mi podařit dosáhnout na dobrý výsledek. Ideální by bylo, kdyby se už warm up jel na vodě. Mohli bychom si lépe doladit motorku. Ale nebudu předbíhat, do neděle je ještě daleko," dodal Hanika.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy