Hanika při superbikovém MS v Mostě upadl, König byl v supersportech třetí

ČTK ČTK
7. 8. 2021 15:01
Motocyklový jezdec Karel Hanika nedokončil po pádu úvodní závod mistrovství světa superbiků v Mostě. Z vítězství se radoval Turek Toprak Razgatlioglu. V doprovodném závodě kategorie Supersport 300 zazářil Oliver König, který dojel třetí a připsal si nejlepší výsledek v kariéře.
Oliver König na Kawasaki v závodě Supersport 300 v rámci MS superbiků v Mostě 2021
Oliver König na Kawasaki v závodě Supersport 300 v rámci MS superbiků v Mostě 2021 | Foto: Václav Duška jr.

Hanika startující při superbikové premiéře na severu Čech na divokou kartu se ve všech trénincích umístil v první desítce, hlavní část programu prvního dne se mu ale nevydařila. Nejprve upadl při kvalifikačním superpole a do závodu nakonec odstartoval ze 13. místa.

V bodované jízdě se pětadvacetiletý závodník krátce po startu propadl na 18. pozici, následně se posunul na 15. místo, ale poté jej zastavil pád v úvodní šikaně mosteckého okruhu. Na stejném místě skončily naděje i řady dalších jezdců.

Stejně jako Hanika do cíle nedojel po pádu ani lídr MS a šestinásobný šampion Jonathan Rea z Velké Británie. V průběžném pořadí druhý Razgatlioglu, který v závěru vyšel vítězně ze souboje s Britem Scottem Reddingem, snížil odstup na Reu na dvanáct bodů. Třetí dojel Andrea Locatelli z Itálie.

Stejně jako v pátek se dařilo Königovi, který byl v kvalifikaci druhý a druhý projel i cílem za Victorem Steemanem z Nizozemska. Následně ale český jezdec dostal penalizaci v podobě posunu o jedno místo za překročení traťových limitů. Ve výsledcích jej přeskočil Španěl Alejandro Carrión.

"Nervozita byla velká, hlavně z první zatáčky. To, co se tam dělo, byl fakt mazec. Furt tam docházelo k soubojům, v každém kole tam byl kontakty a kombinézu mám více černou než bílou. Jsou to ale závody. To, co máme rádi," radoval se König, jenž si užil i podporu domácích fanoušků.

"Je to mazec, Mám snad zlomenou ruku z toho, jak jsem po dojezdu bušil do nádrže a děkoval fanouškům. Je krásné si tento pocit užít na domácím okruhu," dodal.

Závod mistrovství světa superbiků v Mostě:

První závod: 1. Razgatlioglu (Tur./Yamaha) 34:14,370, 2. Redding (Brit./Ducati) -0,040, 3. Locatteli (It./Yamaha) -13,838, …Hanika (ČR/Yamaha) nedokončil.

Průběžné pořadí MS: 1. Rea (Brit./Kawasaki) 243, 2. Razgatlioglu 231, 3. Redding 182.

Supersport 600: 1. Odendaal (JAR/Yamaha) 20:19,624, …20. Vostatek -2 sektory, 30. Mrkývka (oba ČR/Yamaha) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS: 1. Aegerter (Švýc./Yamaha) 182.

Supersport 300: 1. Steeman (Niz./KTM) 25:12,026, …3. König (ČR(Kawasaki) -5,345, 16. Svoboda (ČR/Yamaha) -18,904, 32. Geigl -38,504, Červenka (oba ČR/Kawasaki) nedokončil.

Průběžné pořadí MS: 1. Huertas (Šp./Kawasaki) 118, …15. König 27, 28. Svoboda 3.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy