Marquez mě může dohnat, míní legendární sběratel titulů mistra světa Agostini

Radek Vičík Radek Vičík
12. 2. 2020 10:16
Giacomo Agostini má ve sbírce pohár na každý den v roce. Patnáctinásobný mistr světa silničních motocyklů nezahálí ani v 77 letech. Nedávno otevřel vlastní síň slávy a také během vyhlášení ankety Zlatý volant byl neustále v pohybu. Čas si našel i na setkání se redaktorem deníku Aktuálně.cz.

Jako kulisy setkání s jednou z největších osobností historie světového motoristického sportu posloužily minulý čtvrtek po poledni prostory hotelu Hilton Prague Old Town v centru Prahy. Věren své vrozené čilosti se hbitě pohyboval mezi restaurací Zinc a konferenčními prostory v prvním patře hotelu.

Není nic divného, že byl tak akční. Vstával totiž brzy ráno a na letiště na spoj do českého hlavního města cestoval - jak jinak - v jedné stopě. "Jasně, že pořád jezdím na motorce. Tak třeba dneska ráno jsem jel na letiště. Ale byla pořádná zima," prohlásil sympatický Ital.

"V dopravní špičce je to ideální způsob, jak být někde včas. Ale už nejezdím tak rychle jako na závodní trati, přece jen musím dodržovat dopravní předpisy," dodal s úsměvem.

Agostini dokázal i na svoji dobu něco výjimečného, hned pětkrát získal v jediné sezoně dva tituly mistra světa. V letech 1968 až 1972 opanoval kubaturu do 350 ccm i královskou třídu "půllitrů".

Ale od roku 1985, kdy něco podobného předvedl Američan Freddie Spencer, už mistrovský double nepřišel. "Čím to je? Inu jezdci jsou dneska mnohem bohatší a stačí jim závodit jen jednou denně," přišel rodák z Brescie se svérázným výkladem.

Čtyři desítky závodu za sezonu jsou už moc

"V mých časech to bylo normální. Pak ale Mezinárodní motocyklová federace řekla: Ne! To se po pár letech znovu změnilo, Freddie Spencer toho dokázal využít a triumfoval ve dvěstěpadesátkách i třídě do 500 ccm," vysvětlil Agostini vývoj pravidel.

Současný život závodníka považuje legenda za náročnější. "Je hodně testování a více než dvacet závodních víkendů ročně. A to byste měli rázem přes čtyřicet závodů v sezoně. To je už vážně moc. Marc Marquez o tom dokonce uvažoval, pak ale zůstal spokojený u té své jedné kategorie."

Vedle techniky se od Agostiniho dob výrazně změnil i jízdní styl. Na motorce se teď jezdí v zatáčkách smykem zadního kola a až s akrobatickým náklonem těla.

"My jsme závodili na úzkých pneumatikách, to nám k manévrování bohatě stačil výkon motocyklu. Na těch současných širokých má motorka tendenci jet pořád rovně, takže si závodníci musí pomáhat pohybem těla," uvažuje "božský Ago" nad fyzikou současných motocyklů MotoGP.

Patnáct titulů světového šampiona se zdá být nedostižnou metou, ale slavný Ital věří, že jednou najde přemožitele. "Je to klidně možné. Nikdy nevíte. Marc Marquez už má hodně titulů a je pořád mladý," zmínil svého favorita.

"Ale až bude mít čtrnáct titulů, tak se vrátím na závodní motorku," pohrozil pak Agostini žertem na galavečeru Zlatého volantu.

V čem je podle sedminásobného vítěze ze starého přírodního brněnského okruhu úřadující mistr světa MotoGP tak jedinečný? "Je to výjimečná osobnost. Je to rozený šampion. Je rychlý a je nadaný už od narození. Miluje závodění, je pečlivý v přípravě a nic nezanedbá. Je velmi chytrý. Nevidím tady teď nikoho, kdo by ho mohl porazit. Ani Valentino Rossi," ukončil Agostini své povídání.

Během slavnostního vyhlašování výsledků ankety Zlatý volant dostal čestný italský host Zlatá řidítka za celoživotní přínos motoristickému sportu. Díky tomu se jeho domácí sbírka trofejí zvýšila na 365. "Vidíte, teď mám na každý den v roce jednu," žertoval.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy