Ostrov rychlosti, adrenalinu i smrti. Tourist Trophy je nejnebezpečnější závod světa

Ostrov rychlosti, adrenalinu i smrti. Tourist Trophy je nejnebezpečnější závod světa
První oficiální ročník Tourist Trophy se konal v roce 1907, o čtyři roky později se jezdci přesunuli na okruh Snaefell Mountain Course, který přes různé úpravy vydržel až do třetího tisíciletí.
Ve slavném závodě vítězil v 50. letech také John Surtees. Brit se stal dosud jediným vítězem elitní třídy MS silničních motocyklů i světovým šampionem formule 1.
Rámus a čmoud. To je retro atmosféra závodu z doby před 45 lety.
Michael Dunlop, kráčí ve stopách svého strýčka Joeyho, na ostrově Man vyhrál zatím 21krát.
Foto: Getty Images
Radek Vičík Dan Poláček Radek Vičík, Dan Poláček
17. 6. 2022 10:10
Motocyklová Tourist Trophy se na ostrově Man jezdí už 115 let. Závody na nebezpečné přírodní trati se staly legendou. Řítit se mezi domy a stromy více než dvěstěkilometrovou rychlostí je velká dávka adrenalinu. Sebemenší chybička může stát život, jen letos zahynulo pět závodníků.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy