Salače čeká v Moto2 zlomová sezona. Přišel čas pravidelně bojovat o čelní pozice

Radek Vičík Radek Vičík
22. 3. 2023 19:37
Filip Salač v neděli odstartuje do dost možná nejdůležitější sezony v kariéře. Druhým rokem ve třídě Moto2 by měl dokázat, že dovede pravidelně bojovat o nejvyšší příčky.
Filip Salač při testech Moto2 před sezonou 2023
Filip Salač při testech Moto2 před sezonou 2023 | Foto: Gresini Racing

První rok v nové kategorii bývá pro motocyklové závodníky v rámci MS dobou hájení. Přechod z jedné třídy do druhé není jednoduchý, musí si zvyknout na jiný stroj i styl jízdy.

Druhá sezona je ale od toho, aby s využitím zázemí kvalitního týmu ukázala jezdcovy skutečné ambice.

V Salačově případě jde o renomovanou stáj Gresini Racing, která nasazuje motorky i v elitní třídě MotoGP. Ale v Moto2 má co dohánět.

Český jezdec byl sice loni druhý ve zmoklé Grand Prix Thajska, ale jinak po přestupu z Moto3 sbíral většinou body v poslední třetině bodované patnáctky. V top 10 byl z dvaceti odjetých závodů jen čtyřikrát. Z toho rezultovalo 20. místo v konečném pořadí.

To by ale šéfku Nadiu Padovaniovou, která nahradila před dvěma lety zesnulého Fausta Gresiniho, letos asi moc nepotěšilo. Proto Salač v obou předsezonních testech tvrdě pracoval na ladění motorky i své závodnické formy.

Ve španělském Jerezu mu v polovině března šlo především o to, aby se dostal zpátky do tempa.

"Jsem opravdu šťastný, že jsem se po velmi dlouhé zimní přestávce konečně vrátil na trať. Během dvou dnů těchto testů jsme tvrdě pracovali, ale také jsem si užil spoustu zábavy. Úvodní den jsme se věnovali především hledání citu při řízení motorky," sdělil.

Potom ale přišla zápletka v podobě nehody. "Druhý den se mi podařilo zajet hned v úvodu dobrý čas, ale pak jsem udělal začátečnickou chybu a havaroval," líčil.

"Naštěstí jsem v pořádku a celý tým odvedl perfektní práci při opravě motorky. Byla skvěle připravená a mohl jsem jezdit i zbytek dne v dobrém tempu," popsal rodák z Mladé Boleslavi, který bude mít nového týmového kolegu. Itala Alessandra Zacconeho vystřídá Jeremy Alcoba ze Španělska. 

Koncem minulého týdne se závodníci Moto2 přestěhovali na třídenní kroužení do portugalského Portimaa. Právě na okruhu Autodrom International do Algarve v neděli odstartuje 75. ročník mistrovství světa silničních motocyklů.

Salač si v závěrečné ostré přípravě vyjel v redukované tabulce 11. nejrychlejší čas celých testů. Společně s týmem se rozhodl nezajíždět pouze rychlá kola, ale vyzkoušel si i simulaci celé 21 okruhů dlouhé Grand Prix.

"Vyzkoušeli jsme různá nastavení a v každém výjezdu jsme se dokázali zlepšit, takže celý test hodnotím opravdu pozitivně. Poslední den jsme se rozhodli pro simulaci závodu. Podařilo se mi zajíždět dobré časy a v průběhu této simulace i zrychlovat," poznamenal český pilot.

"To znamená, že jsme odvedli dobrou práce. Omlouvám se týmu za malou ranní havárii, ale celkově to byl perfektní test," doplnil Salač, který se cítí být na novou sezonu velmi dobře připraven.

Letos českého jezdce a jeho 29 soupeřů z řad stálých účastníků seriálu čeká nabitý 21dílný kalendář. Poprvé od roku 2006 nezačne sezona nočním podnikem v Losailu, kde probíhá rozsáhlá renovace a přestavba pedoku a zázemí okruhu. Katar bude na programu až jako předposlední podnik seriálu v listopadu. Šampionát tradičně ukončí Velká cena Valencie.

Svůj debut v rámci MS si odbydou závody v Indii a Kazachstánu, naopak po 12 ročnících vypadla Grand Prix Aragónu. Původně plánované závody v Maďarsku a Finsku byly zatím odloženy na rok 2024.

Kalendář MS silničních motocyklů 2023:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy