Marný boj s covidem. Zemřel Gresini, majitel týmu MotoGP a dvojnásobný šampion

rav rav
23. 2. 2021 11:28
Ve věku 60 let zemřel Fausto Gresini. Majitel úspěšného týmu Gresini Racing, který má letos jezdce ve všech kategoriích mistrovství světa silničních motocyklů, v úterý definitivně prohrál dva měsíce trvající boj s covidem-19.
Fausto Gresini
Fausto Gresini | Foto: Gresini Racing

Zprávy o Italově smrti se po sociálních sítích rozšířily už v pondělí večer, ale zástupci Gresini Racing je záhy popřeli. O pár hodin později však už přišla potvrzená informace o skonu dvojnásobného mistra světa třídy do 125 ccm.

"Je to zpráva, kterou bychom nikdy nechtěli vydat, ale bohužel jsme k tomu nuceni. Jen pár dní po dosažení šedesátky, po téměř dvouměsíčním souboji s koronavirem, bohužel Fausto Gresini zemřel," uvedl tým v krátké tiskové zprávě vydané v úterý před polednem.

"Celý tým Gresini Racing teď stojí za Faustovou rodinou: manželkou Nadiou a dětmi Lorenzem, Lucou, Alicí a Agnese… Podobně jako všichni, kteří měli během těch let příležitost ho poznat a zamilovali si ho," stojí také v informaci italské stáje.

Gresini ovládl světové stopětadvacítky v letech 1985 a 1987 v sedle motocyklu italské značky Garelli. Deset let po ukončení závodnické kariéry založil vlastní stáj. Začínala nejprve v kubatuře do 500 ccm, pak se přesunula do dvěstěpadesátek. V roce 2001 se v jejích barvách stal Japonec Daidžiro Kató mistrem světa.

Následujíc rok se Gresini vrátil do kategorie MotoGP, jež se stala nástupcem třídy do 500 ccm. Od první sezony také působí v Moto2, v sezoně 2010 získal jezdec italského týmu Toni Elias titul premiérový mistra světa.

Od roku 2012 rozšířil Gresini své portfolio o tým Moto3, předloni vstoupil také do Světového poháru elektrických motorek MotoE.

V MotoGP byla se jménem Gresini Racing dlouhé roky spojená značka Honda. Od sezony 2015 je ale tým z Faenzy fakticky tovární stájí italské značky Ducati. Nejlepší výsledky v MotoGP jsou druhá místa Seteho Gibernaua z roku 2004 a Marca Melandriho o rok později.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy