Populární "Doktor" se loučí. Devítinásobný mistr světa Rossi ukončí po sezoně kariéru

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 8. 2021 17:06
Devítinásobný mistr světa silničních motocyklů Valentino Rossi na konci sezony po čtvrtstoletí v šampionátu MotoGP ukončí svou hvězdnou kariéru.
Valentino Rossi na Yamaze v závodě MotoGP v rámci GP Španělska 2020
Valentino Rossi na Yamaze v závodě MotoGP v rámci GP Španělska 2020 | Foto: Reuters

Dvaačtyřicetiletý Ital, jenž patří k nejúspěšnějším a nejpopulárnějším jezdcům historie, oznámil své rozhodnutí na dnešní tiskové konferenci před víkendovou Velkou cenu Štýrska.

Rossi vstoupil do mistrovství světa v roce 1996. Připsal si celkem 115 vyhraných Velkých cen, přičemž poprvé triumfoval hned v debutové sezoně na Masarykově okruhu v Brně.

Na kontě má rekordních 89 prvenství v nejvyšší kategorii a celkově ve 235 Grand Prix se dostal na stupně vítězů. Rodák z Urbina vybojoval v královské třídě sedm mistrovských titulů a po jednom ve slabších kategoriích do 125 a 250 ccm.

"Řekl jsem, že rozhodnutí o příštím ročníku udělám po letní přestávce. Rozhodl jsem se na konci sezony skončit," uvedl Rossi v Rakousku, kde se po více než měsíční pauze znovu rozjede seriál silničních motocyklů.

"Bohužel mě čeká poslední polovina sezony coby jezdce MotoGP. Je to velmi smutný okamžik. Není jednoduché říct a vědět, že už příští rok nebudu závodit na motocyklu, což jsem dělal posledních třicet let," dodal.

Charizmatický Ital s přezdívkou "Doktor" stále patří k nejpopulárnějším jezdcům ve startovním poli, i když jeho kariéra v posledních letech postupně uvadala. V tomto ročníku bylo z devíti závodů jeho nejlepším umístěním desáté místo a průběžně je až devatenáctý.

"Příští rok se můj život změní. Ale bylo to skvělé, moc jsem si to užíval. Byla to hodně dlouhá cesta a byla to velká zábava. Prožil jsem nezapomenutelné chvíle se všemi kluky, se všemi, kteří se mnou spolupracovali… Bylo to skvělé," řekl Rossi, jenž dokončí sezonu v týmu Petronas Yamaha.

Poté se soustředí na vlastní novou stáj, která od příštího ročníku vstoupí do MotoGP pod názvem Aramco Racing Team VR46, takže jeho iniciály a slavné číslo 46 ze šampionátu nezmizí.

Zároveň se Rossi hodlá věnovat jinému motoristickému odvětví. "Rád bych jezdil v autech. Mám to moc rád, jen o trochu méně než závodění na motorkách," uvedl a dodal, že by se chtěl jednou zúčastnit slavného vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans.

V minulosti Rossi několikrát testoval vůz F1 Ferrari a také se startoval v rallyových soutěžích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy