Ostré lokty jsou v MotoGP potřeba, hodnotí Pešek triumf svého bývalého parťáka

Radek Vičík Radek Vičík
3. 6. 2019 18:43
Danilo Petrucci se v neděli na domácí trati v Mugellu zapsal do listiny vítězů Velkých cen MotoGP. 28letý Ital tak dokazuje, že jeho trnitá cesta na vrchol se vyplatila. "Je to šikovný kluk," pochválil pro deník Aktuálně.cz svého bývalého týmového parťáka vítěz dvou závodů MS silničních motocyklů stopětadvacítek Lukáš Pešek.
Danilo Petrucci slaví vítěství ve Velké ceně Itálie třídy MotoGP
Danilo Petrucci slaví vítěství ve Velké ceně Itálie třídy MotoGP | Foto: Ducati

S italským jezdcem se potkával před šesti lety v boxech týmu Came IodaRacing Project. Zatímco pro Čecha to byla jediná zkušenost s elitní kategorií, jeho o pět let mladší parťák do světa MotoGP teprve vstupoval a pokračoval až do továrního týmu Ducati.

Danilo Petrucci a Lukáš Pešek v barvách týmu Came IodaRacing Project v roce 2013.
Danilo Petrucci a Lukáš Pešek v barvách týmu Came IodaRacing Project v roce 2013. | Foto: Media Pesek52

Na rozdíl od velké většiny současných hvězd Petrucci zvolil úplně jinou cestu. Místo tradičního žebříčku Moto3 (dříve 125 ccm) a Moto2 (250 ccm) naskočil na litrový čtyřtakt přímo z Poháru FIM Superstock 1000, který se jezdil v rámci závodních víkendů MS superbiků. "Je to kluk, který šel jinou cestou. A ta se mu vyplatila," potvrdil Pešek.

Už v té době měl Petrucci úzkou vazbu na Ducati. Tým Ioda, v němž rodák z Umbrie odjel své první tři sezony MotoGP, vznikl podle Peškových zákulisních informací právě pro něj.

"Danilo se nikdy netajil tím, že chce k nějakému týmu Ducati. To se mu povedlo v podobě stáje Pramac," pokračoval český závodník s odkazem na Italův přestup do satelitní stáje Ducati před ročníkem 2015. Letos povýšil do továrních barev fabriky z Boloni.

Italskému týmu se Petrucci odvděčil v neděli na domácí půdě ve svém 124. závodě MotoGP vítězstvím. Většinu závodu byl sice v čele, ale do poledního kola vjížděl až třetí. V ostré pravé zatáčce ovšem tvrdě atakoval svého týmového kolegu Andreu Doviziosa i lídra šampionátu Marca Marqueze s Hondou a rázem se vrátil do čela. Vedení udržel až do cíle.

"Manévr byl ve sportovním duchu. Když jedou tři vyrovnaní jezdci, rozhodují ostré lokty. Tak už to dneska v MotoGP bývá," domnívá se Pešek.

Petrucciho vítězný manévr v Mugellu:

O tom, zda 28letý Ital zůstane v tovární stáji Ducati i příští rok, ovšem není úspěšný český závodník přesvědčený. "Je to tak padesát na padesát. Petrucci je v ideálním závodnickém věku. Už máte dost zkušeností a řadu věcí pak děláte jinak než ve dvaceti. Má výhodu v tom, že je to Ital, jenže jeho konkurent Jack Miller je o čtyři roky mladší. A pokud bude mít Ducati zájem víc prodávat v Austrálii, má šanci on. Dneska je to hlavně politika," dodal Pešek.

On sám už definitivně pověsil závodnickou helmu na hřebíček a věnuje se své motoškole a závodnické akademii. Po začátcích v motokárovém areálu v Radotíně pořádá pro motorkáře také kurzy bezpečné jízdy na otevřené silnici. 

Navíc kluci ve věku 8 až 9 let z Peškovy závodnické akademie doslova válcují v domácím šampionátu minibiků třídu Junior A, která je určená pro ty úplně nejmenší závodníky. "Zabíráme celé pódium, to je pro skvělý pocit," libuje si pražský rodák.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy