Nejtěžší to bude nad ránem. Motocyklista Ježek přesedlal na vytrvalostní závody

Radek Vičík Radek Vičík
15. 9. 2018 7:50
Ondřej Ježek letos absolvoval osm podniků MS superbiků. Po osmihodinovce v Japonsku ho teď čeká závod na 24 hodin v Le Castellet. Slavný závod Bol D´Or pojede v týmu i s krajanem Karlem Hanikou.
Ondřej Ježek.
Ondřej Ježek. | Foto: Petr Doubek

Le Castellet - Českého motocyklistu Ondřeje Ježka čeká po turbulentní superbikové sezoně další výzva, jmenuje se čtyřiadvacetihodinovky Bol D´Or. Ve francouzském Le Castellet tak s předstihem začne nová sezona 2018-19 světového šampionátu ve vytrvalostních závodech.

29letý jezdec se po nečekaném konci v MS superbiků letos v endurance už představil. Bylo to  v osmihodinovém podniku v japonské Suzuce, ale teď ho čeká asi největší výzva  dosavadní kariéry. Popere se s ní v sedle BMW v barvách týmu Mercury Racing, parťáky mu bodu krajan Karel Hanika a David Perret z Francie.

"V Japonsku jsem poprvé absolvoval vytrvalostní závod. Teď mám před sebou svou první 24hodinovku. Moc se těším, i když je mi jasné, že to bude dost náročné. Teoreticky bychom měli každý ujet 9 stintů po 50 až 55 minutách. Pro dobrý výsledek je třeba v každé části jet na maximum. Předpokládám, že nejpernější chvilky přijdou nad ránem," přemítá brněnský jezdec.

O výsledcích závodu podle něj rozhodne připravenost jezdců, stejně jako týmová strategie zvolená pro bleskové zastávky v boxech, tankování nebo výměnu pneumatik.  

Na závod se připravoval sám i spolu s Hanikou, který po Ježkovi na jeden závod převzal místo v týmu MS superbiků Guandalini Racing, než pozici obsadil Jakub Smrž.

"Připravoval jsem se na motorce, na kole, na jetsurfu. Jednou jsme se v rámci společného tréninku projeli s Karlem Hanikou. Myslím, že jsem připraven dobře, teď už se budu snažit před závodem jen pořádně vyspat," popsal Ježek předstartovní přípravu.

Česko-francouszká posádka bude na 15. místě startovního roštu. Tam ji vyslal Hanikův kvalifikační čas 1:56,225, jímž od pole position zaostal o 2,2 vteřiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy