Více akcí pro veřejnost, méně drahých závodů. 30 let Automotodromu Brno oslaví i návrat sajdkár

Radek Vičík Radek Vičík
1. 3. 2017 19:40
Automotodrom Brno byl slavnostně otevřen před třiceti lety. Za tu dobu se stal jedním z pilířů kalendáře MS silničních motocyklů. Jeho vedení ale míří také na veřejnost.
Masarykův okruh nepatří jen závodníkům, mezi tradiční akce tak patří například Tuning Show.
Masarykův okruh nepatří jen závodníkům, mezi tradiční akce tak patří například Tuning Show. | Foto: Automotodrom Brno

Brno - Masarykův okruh letos slaví třicet let od otevření současné závodní dráhy. Vedle tradiční motocyklové Velké ceny, závodů historických formulí 1 či domácích šampionátů se na okruh vrátí po dvaceti letech divácky vděčné sajdkáry.

Srpen už Brno neděsí

Změny v kalendáři světového šampionátu silničních motocyklů se dotkly také Grand Prix České republiky, jež se letos pojede už první srpnový víkend.

"Původně nás tento termín trochu vyděsil, ale nakonec jsme rádi. Po Sachsenringu bude měsíční pauza, takže se zranění jezdci dají dohromady a u nás pojede kompletní závodní pole," vysvětlila výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Promotér seriálu Dorna si ovšem vyžádal opravu asfaltu ve dvou zvlněných zatáčkách, a tak 7. března na trať najedou stavební stroje.

Výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.
Výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. | Foto: Milan Kammermayer

Vedení okruhu ani letos nesáhlo po pořádání některého z dalších šampionátů, které bývaly v Brně domovem. Tedy například MS cestovních vozů (WTCC) či MS superbiků.

"Určitě se snažíme program obohatit, ale závody jsou pro nás kvůli vysokým poplatkům promotérů prodělečné. Snažili jsme se o WTCC či Evropský pohár cestovních vozů ETCC, ale vždycky to ztroskotal na jejich požadavcích. Pro nás je prioritou pořádat závody, na které bychom nemuseli žádat žádnou dotaci. Výjimkou je pochopitelně Grand Prix, tam žezlo převzal Spolek pro GP ČR Brno," dodala Ulmanová.

Strategie ředitelství Automotodromu je nyní jiná, snaží se otevřít okruh širší veřejnosti prostřednictvím motoškol, jízd veřejnosti, testování policejní aut a motocyklů či výchovy budoucích závodníků na minibicích. Roste také počet mimomotoristických akcí. Třeba už 8. dubna to bude Masaryk Run, při kterém na trať vyrazí téměř dvě tisícovky běžců, inline bruslařů a jezdců na koloběžkách.

Sajdkáry i rekordní monoposty F1

Vůbec prvním letošním závodem bude motocyklová Jarní cena Brna. Právě předposlední dubnový víkend budou k vidění sajdkáry. Brno bude hostit závod International Sidecar Trophy, v níž se představí na třicet strojů dvou tříd. V sobotu se pojede sprint a v neděli přibližně půlhodinový hlavní závod.

"Sajdkáry u nás měly velkou tradici a konečně se sem vrací," uvedl sportovní ředitel Automotodromu Brno Miroslav Bartoš.

Květnový Histo Cup přinese vypjaté souboje sportovních aut z druhé poloviny minulého století. V červnu pak do Brna zavítá po deseti letech renomovaný italský šampionát Gruppo Peroni, jehož součástí bude tříhodinovka sportovních vozů.

Vrcholem automobilové sezony bude zářijový závodní víkend Masaryk Racing Days. Během něho se bude při závodech historických formulí 1 Boss GP se znovu třást rekord okruhu. Ten od roku 2015 drží časem 1:39,093 minuty Ingo Gerstl  s monopostem Toro Rosso STR1.

Motocyklovou sezonu tradičně završí pocta tragicky zesnulému jezdci Marcu Simoncellimu. Její součástí je další pokus o překonání rekordu v počtu motorek na dráze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 55 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy