Bojovník Kornfeil vydřel v Assenu tři body, vodní ruletu v MotoGP ovládl nečekaně Australan Miller

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 26. 6. 2016 15:30
Jakub Kornfeil potvrdil v závodě Moto3 v Assenu svoji bojovnost a proti startu si polepšil o dvanáct míst.
Jakub Kornfeil na své Hondě třídy Moto3 během závodu v Assenu.
Jakub Kornfeil na své Hondě třídy Moto3 během závodu v Assenu. | Foto: Gold & Goose Photography

Assen - I když startoval až z deváté řady, dojel si Jakub Kornfeil s Hondou v dnešní Velké  ceně Nizozemska silničních motocyklů třídy Moto3 pro tři body za třinácté místo.  Závod MotoGP přerušený kvůli hustému dešti poprvé v kariéře vyhrál Jack Miller na Hondě.

Kornfeilovi start z 25. pozice vůbec nevyšel a protože se musel vyhýbat pádu soupeře, končil první kolo až na konci třetí desítky výsledkové listiny.

"Do závodu se podařilo dobře odstartovat, jenže ve vlásence jsem se pak dostal do hloučku soupeřů, pokazil jsem průjezd a ztratil několik pozic. V nájezdu do esíčka před cílovou rovinkou těsně přede mnou spadl Albert Arenas. Abych ho nepřejel, musel jsem ven z trati. Zpět jsem vyjel na úplně posledním místě," popsal česká jezdec náročný začátek Grand Prix.

Pak začal svoji tradiční stíhací jízdu, v osmém kole se už ocitl mezi nejlepší dvacítkou. Když už byl na dohled bodované pozici, přišel další problém a znovu návrat na dvacáté místo.

Jenže závodník stáje Drive M7 SIC Racing Team potvrdil svého bojovného ducha. Ve skupině se přelévalo pořadí jak přesýpací písek a po pár set metrech se zase čtrnáctý. Toto pozici si ještě vylepšil a  cíli si do hodnocení šampionátu připsal další tři body.

"Dotáhnul jsem skupinu před námi a poměrně rychle se mně podařilo dostat do jejího vedení. Čelo závodu bylo ještě v dohledu. Jenže v naší skupině se strhla bitva a vedoucí vláček se postupně vzdaloval. Nakonec jsem tedy alespoň vyhrál souboj v naší skupině," dodal Kornfeil.

Pro vítězství si v dramatickém finiši s dojel Ital Francesco Bagnaia na Mahindře, jenž krajana Andreu Migna v sedel KTM porazil o pouhých 18 tisícin vteřiny.

Ale z druhého místa se nakonec radoval další italský jezdec Fabio di Giannantonio. Migno přišel o místo kvůli trestu za nedovolený předjížděcí manévr.

Dramatický finiš závodu Moto3:

Vedení v šampionátu si i přes jednookou chybu udržel Jihoafričan Brad Binder, jenž dnes dojel těsně před Kornfeilem.

Karel Hanika v závodě chyběl, protože jeho neúspěšné účinkování v týmu Moto3 Platinum Bay Real Estate předčasně skončilo a českého jezdce nahradil zkušený Brit Danny Webb.

Závod královské třídy MotoGP výrazně narušila průtrž mračen. Na mokru se dostal senzačně do vedení Yonny Hernandez. Jenže pak došlo k malé sportovní tragédii a kolumbijský závodník spadl.

V 15. kole byl závod kvůli neregulérním podmínkám přerušen. Po opakovaném startu se do veden vrátil Andrea Dovizioso před Valentinem Rossim a Marcem Marquezem.

Po pádu Doviziosa to vypadalo, že si pro vítězství jede miláček publika Rossi, jenže ani tovární jezdec Yamahy se na vlhkém asfaltu neudržel a spadl. Pro senzační triumf si tak dojel Miller téměř dvě vteřiny před Marquezem. Na stupně vítězů se postavil také Brit Scott Reddning sedající Ducati.

Rossiho pád na mokré trati v Assenu:

Pro továrního pilota Hondy Marqueze znamenalo i druhé místo výrazné posílení vedoucí pozice v MS, protože jeho nejbližší pronásledovatel, Jorge Lorenzo, dojel až desátý, a třetí Rossi dnes nebodoval vůbec. Šachovnicový prapor v cíli vidělo pouze třináct jezdců.

V závodě Moto2 si na vlhkém asfaltu pro druhé vítězství v kariéře dojel Japonec Takaaki Nakagami. Lídr seriálu Álex Rins obsadil šesté místo a dotáhl se tak na něj obhájce titulu Johann Zarco.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Bagnaia (It./Mahindra) 38:11,535, 2. Di Giannantonio (It./Honda) -0,039, 3. Migno -0,018, 4. Fenati (oba It./KTM) -0,084, 5. Antonelli (It./Honda) -0,136, 6. Danilo (Fr./Honda) -0,161, ...13. Kornfeil (ČR/Honda) -15,641.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Binder (JAR/KTM) 151 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 103, 3. Fenati 93, 4. Bagnaia 79, 5. Bulega (It./KTM) 75, ...10. Kornfeil 45.

Moto2: 1. Nakagami (Jap./Kalex) 34:33,948, 2. Zarco (Fr./Kalex) -2,435, 3. Morbidelli (It./Kalex) -5,670, 4. Lowes (Brit./Kalex) -7,069, 5. Baldassarri (It./Kalex) -7,883, 6. Rins (Šp./Kalex) -9,215.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Zarco 126, 2. Rins 126, 3. Lowes 121, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) 93, 5. Nakagami 78, 6. Morbidelli 66.

MotoGP: 1. Miller (Austr./Honda) 22:17,447, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -1,991, 3. Redding (Brit./Ducati) -5,906, 4. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -9,812, 5. Iannone (It./Ducati) -17,835, 6. Barberá (Šp./Ducati) -18,692.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. M. Márquez 145, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 121, 3. Rossi (It./Yamaha) 103, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 86, 5. Viňales (Šp./Suzuki) 79, 6. P. Espargaró 72.