Abraham jako divák, příliš vysoký Hanika na divokou kartu. Aspoň Kornfeil myslí vysoko

Michal Šenk Michal Šenk
18. 8. 2016 14:01
V letošním roce se mohou čeští fanoušci ve Velké ceně v Brně těšit už jen na dva tuzemské závodníky. Stálým účastníkem MS je ale už jen Jakub Kornfeil, Karel Hanika startuje na divokou kartu a Karel Abraham odešel jezdit na superbiku.
Největší českou nadějí pro Grand Prix v Brně je Jakub Kornfeil.
Největší českou nadějí pro Grand Prix v Brně je Jakub Kornfeil. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Brno – Poslední dvě sezony živili čeští fanoušci silničních motorek naděje, že výrazného výsledku ve Velké ceně České republiky mohou dosáhnout hned tři domácí jezdci. Letošek je ale na přísliby dobrého umístění českých jezdců dramaticky chudší.

Karel Abraham ještě před sezonou z celého seriálu vycouval, když pozici v královské MotoGP vyměnil za světový šampionát superbiků. Abraham přitom patřil k inventáři brněnské Grand Prix posledních jedenáct let.

"Mrzí mě, že tu nebudu závodit. Na druhou stranu Brno bylo vždy nejhorší kvůli tlaku, který na mě byl. Tak si to aspoň užiju jako divák," říká současný jezdec týmu Milwaukee BMW.

Karel Abraham okouší pocit z motorky MotoGP jako testovač KTM:

V kubatuře Moto3 se standardně představí Jakub Kornfeil. A bude tak zřejmě největším českým očekáváním v celé akci.

"Cítím se dobře. I v posledním závodě v Rakousku jsem se cítil dobře, tam jsme ale měli s motorkou technické problémy," hlásí Kornfeil.

Aktuálně má v sezoně mistrovství světa vyjeto 58 bodů a je devátý. V Brně dojel nejlépe v kariéře pátý. "Naše ambice by mohla být dostat se do top pět v pořadí," věří si jezdec týmu Drive M7 SIC Racing. A doufá v déšť. Ten je zatím v průběhu závodní neděle hodně pravděpodobný.

Déšť by nevadil ani Karlu Hanikovi. Vítěz juniorského Red Bull Rookie Cupu, který se poslední dvě a půl sezony zkoušel prosadit v kategorii Moto3, letos v červnu náhle skončil u týmu Platinum Bay Real Estate. Lépe řečeno, byl vyřazen pro neuspokojivé výsledky. A prý také proto, jak sám poznamenal, že při svých 179 centimetrech je údajně příliš vysoký, což ho pro malé Moto3 limituje.

Karel Hanika testoval na okruhu v Mostě:

Pořadatelé v Brně mu nicméně udělili divokou kartu. Zároveň Hanika počítá minimálně ještě s jedním podobným volňáskem na konci sezony. Žádné ambice na výsledek si v Brně ale nedělá. I jinak je Hanikova pozice a budoucnost ze všech tří zavedených českých motocyklových závodníků nejméně jistá.

"Měl jsem dva roky dobrou motorku, nevyužil jsem toho. Myslím, že moje pozice v Moto3 teď není dobrá," podotýká dvacetiletý jezdec. Dva roky v Moto3 sedlal stroj KTM, letos jezdil na Mahindře.

Po vyhazovu ze stáje Platinum Bay Real Estate donedávna pendloval mezi Českem a Španělskem. Ve Španělsku trénoval. Chtěl by se ovšem přesunout na stálo do Česka. "Rád bych zakotvil v Brně, trénoval tady. Mám tady hodně kamarádů na motorky, na kolo. V Praze studuju na Vysoké škole finanční a správní," vysvětluje mladík dříve také charakteristický dlouhými vlasy, které před časem shodil.

Motivace mu ale nechybí. V Brně pojede ještě nejnižší kubaturu. Do budoucna by se ale rád posunul o kategorii výš. Mimo jiné si najal nového manažera, který mu má s kontraktem pro Moto2 pomoci. "Loni jsem z Moto2 nabídku měl, škoda, že jsem ji nevyužil,“ lituje dnes Hanika.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy