Kornfeil se v Le Mans po chybě vrátil do první desítky, Lorenzo ovládl MotoGP

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 5. 2016 14:48
Jakub Kornfeil po boji o stupně vítězů obsadil ve Velké ceně Francie silničních motocyklů třídy Moto3 konečné deváté místo, Karel Hanika spadl.
Jakub Kornfeil na své Hondě třídy MotoGP.
Jakub Kornfeil na své Hondě třídy MotoGP. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Le Mans - Jakub Kornfeil obsadil deváté místo ve Velké ceně Francie silničních motocyklů třídy Moto3. Karel Hanika po pádu cíl závodu neviděl.

Kornfeil výborně odstartoval a už v cíli prvního kola se z 11. pozice na startu posunul na sedmou. Naopak už v druhém kole skončil závod na okruhu Bugatti pro jeho krajana Haniku, jenž spadl.

Chyba stála boj o stupně vítězů

Kornfeil se na šesté pozici usadil v čele skupiny pronásledovatelů vedoucí pětice, k níže se po chvíli přidal. V pátém kole předjel vítěze kvalifikace Niccolo Antonelliho a začal si připravovat útok na pozice na stupních vítězů. V boji o ně bylo ale stále prakticky 11 jezdců, protože tolik jezdců tvořil "had" vinoucí se od vedoucího Brada Bindera.

V o osmém okruhu následoval další posun českého jezdce, jenž předjel mladého Španěla Arona Caneta. Jenže krátce na to přišla Kornfeilova jezdecká chyba, výlet mimo trať a jezdec Hondy se rázem propadl zpět na svoji startovní 11. pozici.

Rodák z Kyjova se ovšem nevzdal a hned začal další stíhací jízdu. S každým kolem smazával desetinky z asi vteřinového rozdílu na top 10. A už o šest kol později se do ní vrátil. Deváté místo ovšem znamenalo v postupu konečnou, protože od skupiny před ním ho dělilo už nedostižitelných 2,5 vteřiny.

Pro druhé vítězství v sezoně si dojel Jihoafričan Brad Binder na KTM, jenž se ubránil tlaku Romana Fenatiho a Jorge Navarra.

Lorenzo vyhrál stylem start - cíl

Závod královské třídy MotoGP ovládl stylem start  cíl držitel pole position Jorge Lorenzo. Španěl na Yamaze se hned po startu odpoutal od svých soupeřů a nedal jim šanci na útok.Zároveň se tak dostal do vedení průběžného hodnocení seriálu.

Ze sedmého místa se za svého týmového kolegu prodral Valentino Rossi. Francouzští diváci populárnímu "Doktorovi" aplaudovali hlavně ve chvíli, kdy cestou kupředu předjel dosavadního lídra seriálu Marca Marqueze na Hondě.

Krátce na to dosavadní lídr šampionátu spolu s s Italem Andreou Dovisiozem na Ducati doslova simultánně spadl, takže Rossi mohl jet klidnou jízdu. Z klidu ho nevyvedl ani mírně stahující Maverick Viňales na Suzuki, jenž dojel třetí.

"Společný" pád Marqueze a Doviziosa:

Závod třídy Moto2 vyhrál loňský vicemistr světa Španěl Alex Rins. Ten se také o pět bodů dostal do vedení šampionátu,když dosavadní lídr Sam Lowes obsadil šesté místo.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. B. Binder (JAR/KTM) 41:31,041, 2. Fenati (It./KTM) -0,099, 3. Navarro -0,387, 4. Canet (oba Šp./Honda) -1,354, 5. Bulega (It./KTM) -7,147, 6. Quartararo (Fr./KTM) -7,616, ...9. Kornfeil (ČR/Honda) -9,850, Hanika (ČR/Mahindra) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. B. Binder 102 b., 2. Navarro 78, 3. Fenati 67, 4. Bulega 47, 5. Antonelli (It./Honda) 39, 6. Bagnaia (It./Mahindra) 38, 7. Kornfeil 36.

Moto2: 1. Rins (Šp./Kalex) 42:27,312, 2. Corsi (It./Speed up) -1,802, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,608, 4. Morbidelli (It./Kalex) -9,148, 5. Nakagami (Jap./Kalex) -9,828, 6. Lowes (Brit./Kalex) -10,626.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Rins 87, 2. Lowes 82, 3. Lüthi 69, 4. Zarco (Fr./Kalex) 56, 5. Folger (Něm./Kalex) 47, 6. Corsi 46.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:51,290, 2. Rossi (It./Yamaha) -10,654, 3. M. Viňales (Šp./Suzuki) -14,177, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -18,719, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -24,931, 6. A. Espargaró (Šp./Suzuki) -32,921.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Lorenzo 90, 2. M. Márquez (Šp./Honda) 85, 3. Rossi 78, 4. Pedrosa 53, 5. M. Viňales 49, 6. P. Espargaró 47.