Kornfeil v závěru zabral, v Jerezu dojel pátý. Rossi po pádu vrátil úder

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 24. 4. 2016 14:46
Jakub Kornfeil obsadil v závodě třídy Moto3 ve Velké ceně Španělska silničních motocyklů páté místo, když se v druhé části posunul o šest míst kupředu.
Jakub Kornfelil na trati v Jerezu.
Jakub Kornfelil na trati v Jerezu. | Foto: Gold & Goose Photography

Jerez - Jakub Kornfeil obsadil v závodě třídy Moto3 ve Velké ceně Španělska silničních motocyklů páté místo, když se v sedle své Hondy v druhé části posunul o šest míst kupředu. Karel Hanika na Mahindře ve třetím okruhu spadl.

"První pětka je vždycky skvělý výsledek a dalších jedenáct bodů do hodnocení se moc hodí," uvedl spokojený Kornfeil po závodě.

Kornfeil se v Jerezu od startu držel ve velké skupině jezdců bojující o čtvrté místo. V osmém kole ale málem vyjel z trati a propadl se na rázem 11. pozici.

Ovšem pak český jezdec předvedl velkou stíhací jízdu a do posledního kola vjel na páté pozici. Tu uhájil, čímž zajel nejlepší výsledek letošní sezony. Od stupňů vítězů ho dělilo deset vteřin.

"Pneumatiky odcházely, tak jsem čekal na chvostu a sledoval, kde můžu získat výhodu pro předjetí v posledních kolech. Dvě kola před cílem jsem se dal opět do boje a podařilo se získat zpět páté místo a udržet jej až do cíle," popsal český jezdec svoji strategii.

Kornfeil ve Španělsku zajel jeden z nejlepších výsledků v kariéře. Lépe skončil jen dvakrát v závěru loňské sezony, kdy dojel druhý v Silverstonu a třetí ve Valencii. Páté místo v mistrovství světa vybojoval třiadvacetiletý pilot už posedmé v kariéře.

Pro vítězství si dojel suverénně dojel Brad Binder z Jižní Afriky na KTM. V dramatickém souboji o další pozice v top 3 uspěli Italové Nicolo Bulega (KTM) a Francesco Bagnaia (Mahindra).

Lídr seriálu Binder dnes zvládl ještě úspěšnější stíhačku než Kornfeil. Do závodu totiž startoval až z poslední pozice, ale v cíli 18. okruhu už byl v čele a všem svým pronásledovatelům ujel o více než tři vteřiny.

Rossi vyhrál stylem start - cíl

Devítinásobný mistr světa Valentino Rossi po pádu v Austinu dnes nedal svým soupeřům šanci. Ital z pole position nejlépe odstartoval a brzy si před stíhajícím týmovým kolegou od Yamahy Jorgem Lorenzem vytvořil dostatečný náskok.

Ten populární "Doktor" udržel až do cíle, za Lorenzem dojel třetí jeho krajan  Marc Marquez v sedle Hondy.

Rossiho svérázné oslavy:

V třídě Moto2 od startu do cíle kraloval Brit Sam Lowes, jenž druhému Jonasi Folgerovi z Německa "nadělil" dvě a půl vteřiny. Třetí dojel domácí Alex Rins.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. B. Binder (JAR/KTM) 41:29,882, 2. Bulega (It./KTM) 3,336, 3. Bagnaia (It./Mahindra) -3,441, 4. Navarro (Šp./Honda) -3,513, 5. Kornfeil (ČR/Honda) -13,728, 6. Mir (Šp./KTM) -13,933, ...Hanika (ČR/Mahindra) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. B. Binder 77 b., 2. Navarro 62, 3. Fenati (It./KTM) 47, 4. Bulega 36, 5. Bagnaia 34, 6. Antonelli (It./Honda) 31, ...8. Kornfeil 29.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 44:58,624, 2. Folger (Něm./Kalex) -2,480, 3. Rins (Šp./Kalex) -8,113, 4. Morbidelli (It./Kalex) -10,659, 5. Zarco (Fr./Kalex) -14,594, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -16,019.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Lowes 72, 2. Rins 62, 3. Zarco 56, 4. Lüthi 53, 5. Folger 47, 6. Aegerter (Švýc./Kalex) 43.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 45:28,834, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -2,386, 3. M. Márquez -7,087, 4. Pedrosa (oba Šp./Honda) -10,351, 5. A. Espargaró -14,143, 6. M. Viňales (oba Šp./Suzuki) -16,772.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. M. Márquez 82, 2. Lorenzo 65, 3. Rossi 58, 4. Pedrosa 40, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) 36, 6. M. Viňales 33.