Motocyklový svět se o víkendu sjede do Brna

Zbyněk Klíč
12. 8. 2011 14:31
Závod Mistrovství světa motocyklů v Brně přinese napínavé souboje i start Abraháma a Kornfeila
Foto: Reuters

Brno - Velká cena České republiky silničních motocyklů startuje svůj jedenačtyřicátý (a možná i poslední) ročník.

Pro české fanoušky je přichystáno hned několik lahůdek. Po dlouhé době budou mít tuzemští závodníci zastoupení i v nejsilnější kubatuře do 500 ccm, kde v barvách týmu Cardion AB Motoracing vyrazí na start Karel Abrahám. Ve stopětadvacítkách jej navíc doplní, vloni pátý, Jakub Kornfeil na Aprilii.

To je však jen zlomek všeho, co na fanoušky motocyklového sportu čeká. Již od čtvrtka bylo možné navštívit závodní boxy - na hlavní program si však fanoušci museli počkat do dneška.

Jako první vyjedou na 5 403, 19 metrů dlouhou trať závodníci kategorie do 125ccm, po nich pak nastoupí jezdci nejsilnější kubatury MotoGP a jako poslední závodníci Moto2 - tento scénář se pak zopakuje ještě jednou. První ostrý start - v podobě kvalifikačních tréninků - přijde po dopoledních jízdách až v sobotu po obědě. Ostrý boj o body pak začne v neděli přesně v 11:00.

Čtěte také:
Abraham skončil 12., Kornfeil po stíhací jízdě třináctý

Napínavé bitvy

A proč se vyplatí Velkou cenu navštívit - nebo alespoň sledovat - z pohodlí domova? Kromě startu dvou českých závodníků, zmíněných v začátku, bude jistě také vzrušující pozorovat i vývoj doposud mimořádně vyrovnané situace ve všech třech kubaturách - na čele hodnocení stopětadvacítek je dvojice Niclas Terol a Johann Zarco, které od sebe dělí pouhých 32 bodů. Ty stíhá ještě třetí Maverick Viňalez se ztrátou dalších dvanácti bodů. Podobný bodový rozdíl - 47 bodů - je i mezi prvníma dvěma jezdci v kategorii Moto2, Stefanem Bradlem a Marcem Marquezem. Nejvyrovnanější je však situace v královské kubatuře do 500 ccm, kde vedoucího jezdce, Australana Caseyho Stonera se 193 body, následuje obhájce titulu a také vítěz loňské brněnské Velké ceny, Španěl Jorge Lorenz se 173 body a Ital Andrea Dovizios, který má ještě o třicet bodů méně.

Čtěte také:
Dunění motorů, stříkající šampaňské i sličné hostesky. V Brně se jela motocyklová GP
Obrazem: Velká cena Brna aneb Šampaňské, král Rossi i karamboly
Pešek dojel v Brně až čtrnáctý. Po finiši vyhrál Debon

Nejlepším způsobem, jak si závody užít, je pochopitelně dorazit přímo na Masarykův okruh. Vstupenky zakoupíte ještě i v den závodu - tři dny na přírodních tribunách vás vyjdou na 1850 korun, o dvě stě korun méně zaplatíte v případě, že dorazíte pouze na nedělní klání. Pokud však zatoužíte po sedadlových tribunách, zaplatíte za tři dny mezi 3100 a 4600 korunami, za samotnou neděli pak od 3100 do 3900 korun. Ubytování je zajištěno v řadě okolních kempů, kde vás cena za den vyjde na 80 až 100 korun. Ubytovat se můžete také v některém z brněnských hotelů. Dopravu budou, jako již tradičně, zajišťovat speciální autobusové linky X a 400 z Mendelova náměstí.

Pro řidiče automobilů pak platí upozornění pořadatelů na uzavření silnice mezi Popůvkami a křižovatkou k automotodromu. Doporučují proto příjezd po dálnici D1, nebo přes Ostrovačice či Žebětín.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy