Čtyři miliony v plusu. Motocyklová Grand Prix v Brně skončila v letošním roce ziskem

ČTK ČTK
23. 11. 2017 10:34
Hospodaření motocyklové Grand Prix v Brně skončilo v letošním roce v plusu o čtyři miliony korun. Oznámil to primátor Brna Petr Vokřál (ANO) s tím, že to ale bylo díky finanční podpoře státu, kraje a města, které do akce daly přes 100 milionů korun.
GP Brna 2017
GP Brna 2017 | Foto: Jiří Šimeček

Brno - Závod mistrovství světa silničních motocyklů navštívilo letos v Brně 194.000 lidí a na vstupenkách se vybralo 72 milionů korun, o osm milionů více než loni. Řekl to Adam Svoboda, tajemník spolku kraje a města, který Velkou cenu Brna podruhé pořádal.

Náklady letošního ročníku byly skoro 170 milionů korun. Největší položku 104 milionů činil zalistovací poplatek na zisk licence na pořádání závodů od promotérské společnosti Dorna. V příštím roce se zvýší zhruba na 111 milionů korun.

Na letošní ročník dalo ministerstvo školství 70 milionů korun, kraj 20 milionů a Brno deset milionů. Podle Vokřála ekonomické situaci pomohl i dobrý kurz koruny vůči euru, díky čemuž se snížily peníze vynaložené na zalistovací poplatek.

Na příští rok bude spolek od ministerstva podle Vokřála žádat 70 milionů stejně jako pro letošní ročník. "Trochu nám nenahrává situace z hlediska sestavení vlády. Jednali jsme ale už před volbami, a pokud bude sestavena vláda, budeme jednat hned na začátku nového roku," dodal primátor.

Hejtman Bohumil Šimek (ANO) doplnil, že se povedou jednání i o tom, aby se podpora Grand Prix a úhrada zalistovacího poplatku dostala trvale do rozpočtu některého z ministerstev nebo do rozpočtu státu.

V pátek v poledne začne prodej vstupenek na příští rok. "Budou se prodávat vstupenky na všechny přírodní tribuny, sedadlové tribuny a na kemp," uvedl Vokřál.

Vstupenky Silver začínají na 1490 korunách, Gold na 1890 korunách, sedadlové tribuny, které umožňují pohyb po celém areálu a všech přírodních tribunách, začínají na ceně 2490 korun a Camp A vstupenky budou ke koupi za 3990 korun.

Vokřál však uvedl, že i když se cena lístků zvýší, stále budou patřit k nejlevnějším v Evropě. Podle něj je také dobře, že se začnou prodávat brzo. Na loňský ročník se začalo prodávat až po Vánocích, což spolu se špatným počasím mělo za následek ztrátu skoro 28 milionů korun. Na letošní ročník byly lístky k dostání už loni před Vánocemi a i přes déšť se Velká cena dostala do plusu. Z loňské ztráty už spolek zaplatil zhruba třetinu a zbývá mu doplatit kolem 17 milionů korun.

Grand Prix přitom donedávna hrozil zánik. Její předešlý pořadatel Automotodrom Brno už ji nechtěl pořádat kvůli její ztrátovosti, kterou způsoboval především zalistovací poplatek. Politici se proto dohodli na tom, že Velkou cenu zachrání, protože dělá městu i regionu dobrou reklamu a navštěvují ji desítky tisíc lidí.

Proto město a kraj založily spolek a domluvily se s Dornou na pořádání pěti ročníků. Zatím spolek uspořádal dva ročníky, loni a letos, přičemž zalistovací poplatek se každoročně zvedne o několik milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy