Kornfeil v Le Mans zajel nejlepší závod sezony, byl šestý

Aktualizováno 17. 5. 2015 14:51
Výsledky Velké ceny Francie silničních motocyklů.
Jakub Kornfeil si v Le Mans dojel pro nejlepší výsledek v letošní sezoně Moto3.
Jakub Kornfeil si v Le Mans dojel pro nejlepší výsledek v letošní sezoně Moto3. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Le Mans - Jakub Kornfeil na KTM obsadil šesté místo ve Velké ceně Francie silničních motocyklů třídy Moto3. Vybojoval tak nejlepší výsledek od pátého místa v loňské Velké ceně Aragonie.

"Podařilo se mi zajet nejlepší závod sezony, a to i přesto, že jsem se na motorce necítil zrovna dobře," prohlásil Kornfeil po závodě.

Karel Hanika sedlající stroj stejné značky dnes v Le Mans obsadil 20.pozici, Karel Abraham v MotoGP šachovnicový prapor v cíli neviděl.

Základem byl výborný start

Kornfeil výborně odstartoval a v první zatáčce si udržel čtvrtou pozici ze startovního roštu. Český jezdec se stále držel ve vedoucí pětičlenné skupině.

Hanika se po startu z boxů, kam byl za trest poslán po kolizi z minulé Grand Prix v  Jerezu, začal postupně prokousávat jezdeckým polem směrem vzhůru.

Proti tomu se Kornfeil naopak začal v souboji s jezdci na rychlejších motocyklech pomalu ztrácet pozice. Ovšem jezdec stáje Drive M7 SIC Racing Team byl stále v kontaktu s "balíkem" bojujícím o druhé místo.

V čele se osamostatnil Ital Romano Fenati, jenž si vytvořil půlvteřinový náskok. Ovšem ten jeho pronásledovatelé rychle stáhli a na chvíli byl v čele jeho krajan Enea Bastianini, který startoval až z 19 pozice.

Ďábelská stíhačka lídra seriálu

Ještě větší skok než Ital předvedl lídr šampionátu Danny Kent, jenž se z pozice číslo 31 na startu prodral do první desítky výsledkové listiny a desetinu za desetinou se přibližoval k zadnímu kolu Kornfeila.

Osm kol před kocnem se neodvratné stal skutkem a český jezdec klesl na osmé místo za rozjetého Brita,. V té době byl už Hanika na  21. pozici.

Po pádu domácího vítěze kvalifikace Fabia Quartararo se Kornfeil vrátil na "svoje" sedmé místo, když sváděl bitvu s před ním jedoucím Isaacem Viňalesem.

Viňales si na Čecha nepřišel

V dramatickém finiši si Fenati udržel vedení před krajany Bastianinim a Francescem Bagnaiaou. Kornfeil na závěr přejel Viňalese a obsadil tak konečné šesté místo.

"Asi všichni viděli, že jsem moc nepředjížděl a ze všech sil se snažil udržet s první skupinou. Asi bylo lepší zachovat klidnou hlavu a posbírat důležité body. Šesté místo dnes bylo naším maximem," popsal Kornfeil Grand Prix se svého pohledu.

Hanika se v cíli prodral na konec druhé desítky výsledkové listiny. "Vím, že můj potenciál i potenciál motorky mají na víc, než jsem dnes ukázal," přiznal Hanika,

Yamaha dál kraluje MotoGP

Jorge Lorenzo si v elitní třídě MotoGP dojel pro druhé vítězství po sobě a letos už čtvrté pro tým Yamahy. Druhý dojel jeho týmový kolega, lídr průběžného hodnocení MS Valentino Rossi.

Zatímco Lorenzo se v čele držel od začátku, Rossi se po nepovedené kvalifikaci musel prodírat jezdeckým polem a odolal mu jen jeho španělský kolega z boxů Yamahy.

Na stupně vítězů se postavil také dnes třetí Andrea Dovizioso s Ducati. Ne přílisš povedený den zažil naopak tovární tým Hondy. Obhájce titulu Marc Marquez po nepovedeném startu z pole position obsadil "až" čtvrté místo a Dani Pedrosa po pádu v úvodu Grand Prix nedotáhl stíhací jízdu do bodované patnáctky, když obsadil 16. pozici.

Abraham odstoupil 14 kol před koncem Velké ceny a letos mu tak zůstává pouze 21. místo z Argentiny, žádný další závod nedokončil.

Dramatický závod Moto2 vyhrál bývalý šampion třídy do 250 ccm Thomas Lüthi ze Švýcarska před obhájcem titulu Esteve Rabatem a domácím lídrem šampionátu Johannem Zarcem.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 41:22,829, 2. Bastianini (It./Honda) -0,122, 3. Bagnaia (It./Mahindra) -0,457, 4. Kent (Brit./Honda) -0,693, 5. Antonelli (It./Honda) -2,244, 6. Kornfeil -2,421, ...20. Hanika (oba ČR/KTM) -58,182.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Kent 104 b., 2. Bastianini 67, 3. Vázquez (Šp./Honda) 60, 4. Quartararo (Fr./Honda) 52, 5. Fenati 51, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) 47, ...13. Hanika 18, 14. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 42:27,011, 2. Rabat (Šp./Kalex) -1,767, 3. Zarco (Fr./Kalex) -3,760, 4. Lowes (Brit./Speed Up) -4,076, 5. Morbidelli (It./Kalex) -14,492, 6. Simon (Šp./Speed Up) -14,681.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Zarco 89, 2. Lüthi 68, 3. Folger (Něm./Kalex) 57, 4. Lowes 54, 5. Morbidelli 54, 6. Rabat 53.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:44,143, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,820, 3. Dovizioso (It./Ducati) -12,380, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -19,890, 5. Iannone (It./Ducati) -20,237, 6. Smith (Brit./Yamaha) -21,145, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Rossi 102, 2. Lorenzo 87, 3. Dovizioso 83, 4. M. Márquez 69, 5. Iannone 61, 6. Crutchlow (Brit./Honda) 47.

před 13 minutami

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.