Kornfeil dojel v Austinu pátý, zase bodovali všichni Češi

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 13. 4. 2014 21:54
Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil na KTM obsadil v závodě třídy Moto3 ve Velké ceně Ameriky v Austinu 5. místo.
Jakub Kornfeil dovezl svoji KTM v Austinu na XX. místě.
Jakub Kornfeil dovezl svoji KTM v Austinu na XX. místě. | Foto: MPAfoto.com

Austin - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil na KTM obsadil v závodě třídy Moto3 ve Velké ceně Ameriky v Austinu páté místo. Úspěšné vystoupení českých mladíků podtrhl desátou pozicí nováček Karel Hanika (KTM).

Bodoval také Karel Abraham v závodě MotoGP, v němž obsadil 14. pozici. Podobně jako v Losailu si tak z Austinu vezou body všichni čeští závodníci.

Skvělý start i rychlý návrat

Kornfeil výborně odstartoval a poskočil o tři místa na třetí příčku. Díky tomu se vyhnul kolizi několika jezdců hned v první zatáčce. Ta pomohla také Hanikovi na 12. pozici.

Vedoucí duo Jack Miller, Efren Vazquez se soupeřům rychle ujelo o téměř 1,5 vteřiny, zatímco Kornfeil musel odolávat útoku dua Hond Alexe Marqueze a Alexe Rinse.

Český jezdec, který si po kvalifikaci stěžoval na špatné chování nových pneumatik Dunlop, vydržel na imaginárních stupních vítězů pouze do druhé kola, jehož cíl protnul na šesté příčce.

Situace na trati se ustálila na třech "dvojičkách": v čele Miller s Vazquezem, za nimi Marquez s Rinsem a pak Romano Fenati a Kornfeil. 13 kol před koncem se ale Marques dotáhl na vedoucí duo, naopak Fenati s Kornfeilem už "dýchali na výfuk" Rinse.

Pozdní pád pomohl oběma Čechům

Hanika se v půlce závodu nenápadně dostal do první desítky, zatímco Kornfeilovo trio bylo stále blíže vedoucí skupince.

Závěrečných šest kol Kornfeil věnoval souboji kolo na kolo o pátou příčku s Rinsem. Tu sice těsně prohrál, ale díky Marquezově pádu pár set metrů před cílem byl i tak pátý. O jednu příčku vylepšil svůj výsledek z úvodní GP Kataru.

Z dramatického souboje o vítězství vyšel vítězně Australan Miller, Hanika se nakonec těsně vtěsnal do Top 10.

Marquez opět stylem start - cíl

Jorge Lorenzo udělal na startu závodu MotoGP školáckou chybu, když předčasně odstartoval a za trast musel projet boxy. Start se nepovedl ani Abrahamovi, který se propadl na 20. místo.

Závod se brzy proměnil v další spanilou jízdu Marca Marqueze na Hondě, který ujel svým soupeřům o téměř dvě vteřiny. Obhájce titulu si před svým krajanem Dani Pedrosou držel slušný náskok a jel si tak neohroženě pro druhý triumf sezony.

Otázkou tak bylo už jen to, kdo dojede třetí. Dlouho se na poslední pódiové příčce držel Andrea Iannone s Ducati, než ho předjel krajan Valentino Rossi.

Lorenzo dohnal desátou příčku

14 kol před koncem dohnal Lorenzo při stíhací jízdě Abrahama a zařadil se místo něj na 17. místo. O pár minut později zůstal ležet vedle trati zraněný Cal Crutchlow, kterého při pádu trefila jeho Ducati, čímž se český jezdec přiblížil na dohled bodované patnáctce.

Mezi tím se zkomplikoval také boj o třetí místo, kde Iannoneho předstihli Stefan Bradl na Hondě i Andrea Dovizioso s Ducati, zatímco Rossi začal náhle výrazně ztrácet.

Za suverénní dvojicí od Hondy nakonec třetí místo vybojoval Dovizioso, který přitom celý týden před Velkou cenou bral antibiotika. Smolař Lorenzo obsadil desáté místo a Abrahama odmávli v cíli na 14. místě se ztrátou necelé minuty a půl na vítězného Marqueze.

Jezdcům Moto2 v dramatickém boji plném pádů kraloval Španěl Maverick Viňales, který vyhrál svůj první podnik této třídy po příchodu jako úřadující šampion Moto3.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 41:06,659, 2. Fenati (It./KTM) -0,069, 3. Vázquez -0,172, 4. Rins (oba Šp./Honda) -7,182, 5. Kornfeil (ČR/KTM) -7,264, 6. Masbou (Fr./Honda) -20,107, ...10. Hanika (ČR/KTM) -24,222.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Miller 50 b., 2. Vázquez 32, 3. Fenati 24, 4. Rins 24, 5. Kornfeil 21, 6. Á. Márquez (Šp./Honda) 20, ...13. Hanika 8.

Moto2: 1. M. Viňales 41:31,520, 2. Rabat(oba Šp./Kalex) -4,009, 3. Aegerter (Švýc./Suter) -7,323, 4. Kallio (Fin./Kalex) -8,590, 5. Corsi (It./Forward KLX) -9,934, 6. Lüthi (Švýc./Suter) -16,987.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Rabat 45, 2. M. Viňales 38, 3. Kallio 33, 4. Lüthi 26, 5. Corsi 22, 6. Aegerter 16.

MotoGP: 1. M. Márquez 43:33,430, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -4,124, 3. Dovizioso (It./Ducati) -20,976, 4. Bradl (Něm./Honda) -22,790, 5. Smith (Brit./Yamaha) -22,963, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -26,567, ...14. Abraham (ČR/Honda) -1:27,972.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. M. Márquez 50, 2. Pedrosa 36, 3. Rossi (It./Yamaha) 28, 4. Dovizioso 27, 5. A. Espargaró (Šp./Yamaha) 20, 6. Iannone (It./Ducati) 15, ...17. Abraham 5.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy