Mosley má zřejmě vyhráno. Levné motory jdou na dračku

Sport Sport, Red Spo
10. 12. 2008 9:49
Myšlenku jednotných motorů podporuje už i Renault
Myšlenku jednotných motorů podporuje už i Renault
Myšlenku jednotných motorů podporuje už i Renault | Foto: Reuters

Londýn - Ze začátku je nikdo nechtěl a někteří dokonce hrozili odchodem ze seriálu mistrovství světa.

Nyní se ale zdá, že stáje formule jedna přistoupí na úsporný plán Mezinárodní automobilové federace (FIA) a podpoří výrobu jednotných nízkonákladových motorů.

Světová rada FIA se sice sejde až v pátek v Monaku, agentura Reuters přišla ale už v předstihu s informací, že tuto myšlenku podporuje už pět týmů.

A to včetně Renaultu, jehož pilot Fernando Alonso nedávno prohlásil, že pokud by se jednotné motory opravdu zavedly, je připraven formuli jedna opustit.

Čtěte také: F1 přišla o Hondu. A Mosley nabízí motory. Zn.: Levně

Definitivně jasno by mělo ale být až v pátek. Ještě předtím čeká prezidenta FIA Maxe Mosleyho, od kterého myšlenka unifikovaných motorů vzešla, jednání se členy Asociace týmů F1 (FOTA).

Podle šéfa automobilové federace si týmy budou moci zvolit tři možnosti řešení.

První z nich je nákup motorů od společnosti Cosworth. Stáj by uhradila vstupní poplatek 1,68 milionů liber (asi 50,4 milionů korun) a za každou sezonu by za dodávku motorů, jejich plný servis ve všech závodech a oficiálních testech i v dalších 30 000 kilometrů testů zaplatila 5,49 milionů liber.

Druhou možností je pokračovat s vlastními motory, které ovšem budou muset vyhovovat regulím o jednotných motorech. Třetí variantou pak je vyrábět vlastní jednotku podle informací dodaných Cosworthem.

 

Právě se děje

Další zprávy