"Schumiho" syn, první žena či český Sauber. Formule 2 je plná novinek

Radek Vičík Radek Vičík
30. 3. 2019 7:25
Formule 2 konečně plní roli skutečného dodavatele pilotů pro F1. Z loňské startovní listiny hned tři nejlepší piloti odešli do týmů Grand Prix. Mezi potvrzenými jmény zaujmou také Mick Schumacher a Tatiana Calderónová. Ani letos nechybí stáj Antonína Charouze. Šampionát začne úvodní jízdou už tuto sobotu v Sáchiru v rámci Velké ceny Bahrajnu.
Mick Schumacher.
Mick Schumacher. | Foto: FIA Formula 2 - Joe Portlock

Piloti Formule 2 se druhý po sobě budou prohánět po tratích v monopostech Dallara F2 2018 s V6 turby Mecachrome osazených systém hans a na zadním křídle s DRS.

Tato "generálka" na F1 chytla nejen fanoušky ale i manažery stájí závodících ve Velkých cenách. Elita Formule 2 tak letos postoupila o příčku výš: obhájce titulu George Russell zamířil do Williamsu, loni druhý Lando Norris je pilotem McLarenu a po bronzovém Alexanderu Albonovi sáhlo Toro Rosso.

Už jen krůček od naplnění je pokračování ságy rodu Schumacherů. Do prvního podniku sezony v Bahrajnu se čerstvě dvacetiletý Mick Schumacher usadí do monopostu v barvách Premy. V případě úspěchu by se stal (počítáme-li současnou F2 jako nástupce GP2) třetím německým šampionem po Nico Rosbergovi a Nico Hülkenbergovi. Syn legendárního Michaela  má navíc už teď v kapse testy vozů F1 Alfa Romeo i Ferrari.

Dalším nováčkem v zorném poli médií bude o šest let starší Tatiana Calderónová, která se stane první ženou v F2. Kolumbijka je sice spojená s týmem Sauber (tedy v F1 oficiálně Alfa Romeo), ale ve Formuli 2 pojede v růžovém monopostu Ardenu.

V juniorku Sauberu se totiž po spolupráci se Závodnickou akademií Ferrari proměnil tým Charouz Racing. Jeho oficiální název zní Sauber Junior Team by Charouz a do vozů usednou dvacetiletý člen juniorské akademie Ferrari Brit Callum Ilott a devatenáctiletý Američan s ekvádorskými kořeny Juan Manuel Correa.

Callum Ilott  a Juan Manuel Correa, piloti Sauber Junior Teamu, kteří pojedou za stáj Charouz Racing System ve Formuli 2.
Callum Ilott a Juan Manuel Correa, piloti Sauber Junior Teamu, kteří pojedou za stáj Charouz Racing System ve Formuli 2. | Foto: Sauber Junior Team

Spolupráce Sauberu s Chrarouzem bude letos probíhat i v F3 a regionálních seriálech F4, kde v týmu pod názvem Tým Sauber Junior Teamu by US Racing-Charouz pojede také mladý český talent Roman Staněk.

Protože vedle současných jezdců F1 odešel i pátý Arťom Markelov, jehož zlákala japonská Super Formule, je papírově největším favoritem loni "bramborový" Nyck de Vries. Nizozemský pilot ale vyměnil sedačku stáje Prema za francouzský ART.

Podobně přestoupili i za ním se umístivší piloti z top 10 Sérgio Sette Câmara (Carlin - DAMS), Luca Ghiotto (Campos - Virtuosi Racing), Nicholas Latifi (DAMS - Virtuosi Racing) i Louis Delétraz (Chaoruz - Carlin).  Jestli vám chybí jméno druhého Charouzova pilota, loni sedmého Antonia Fuoca, tak ten se stal oficiálním vývojovým (čtěte simulátorovým) pilotem Ferrari.

Šampionát bude mít také letos 24 dílů. V rámci každé Velké ceny bude na programu v sobotu hlavní závod  a druhý den hůře bodovaný sprint s obráceným pořadím první osmičky na startu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy