Místo Janiše pojede v Taupu Enge

ČTK
19. 1. 2007 0:00
Taupo/Praha - Zdravotní problémy Jaroslava Janiše přinutily šéfa českého týmu v seriálu A1 Grand Prix Antonína Charouze nasadit do šestého podniku v novozélandském Taupu Tomáše Engeho.

Jediný český účastník mistrovství světa formule jedna se měl v těchto dnech původně připravovat v USA na svůj start ve čtyřiadvacetihodinovce v Daytoně, který jej čeká v závěru příštího týdne, nakonec však usedne i do monopostu A1 GP.

Janiš v minulém týdnu nenastoupil kvůli bolestem hlavy a celkové únavě do závodů v Dubaji a po sérii vyšetření mu lékaři doporučili několikadenní klid a rehabilitace.

Charouz se tak musel rozhodnout, zda do závodu neoficiálního formulového Poháru národů nominuje Engeho nebo svého syna Jana. Nakonec vsadil na zkušenějšího libereckého jezdce, který se již na Nový Zéland ze zámoří přesunul.

"Byl jsem uprostřed fyzické přípravy na čtyřiadvacetihodinovku v Daytoně a vlastně celou sezonu, když jsem dostal zprávu, že jedu na Novém Zélandu. Je to změna plánu, ale je to nádherná země a jezdím tam rád," uvedl Enge v tiskové zprávě týmu.

Líbí se mu i 3,5 kilometru dlouhý okruh u jezera Taupo. "Trať je zajímavá, její profil je blízký klasickým tratím a je to něco jiného než moderní autodromy. Některé zatáčky mi připomínají ty, které jsou i v rallye Nový Zéland. Jedna mírně klopená zatáčka  navazuje na druhou," řekl Enge.

Šampionát A1 GP se zde pojede poprvé, takže zkušenosti s dráhou mají jen domácí jezdci. "Své může říct i počasí, včera pršelo a dnes se střídaly mraky se sluncem," dodal.

Závodní víkend začíná tradičně pátečními tréninky, v sobotu je na programu kvalifikace a v neděli dva závody. Kvůli Janišově absenci a faktu, že Jan Charouz se připravuje v USA na start v Daytoně, tentokrát český tým nevyužije možnost startovat v doplňkovém závodu nováčků.

Průběžné pořadí (po 5 z 12 závodů):
1. Německo 48, 2. Británie 36, 3. Mexiko 34, 4. Francie 32, 5. N. Zéland 31, 6. Malajsie 30, ...11. Česko 20.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy