Milík chce na Markétě zúročit zkušenosti z Anglie i Polska

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
20. 5. 2015 11:07
Přečtěte si rozhovor s Václavem Milíkem, jediným českým zástupcem na pražském závodě MS v ploché dráze.
Václav Milík v akci
Václav Milík v akci | Foto: Reuters

Praha - Sobota 23. května bude pro příznivce ploché dráhy svátečním dnem. Na pražské Markétě se uskuteční jeden ze závodů mistrovství světa za účasti patnácti nejlepších světových jezdců. A tím šestnáctým bude po udělení divoké karty jediný český zástupce Václav Milík.

"Jsem v dobré formě a věřím, že na rozdíl od loňského roku se tentokrát v pražské Grand Prix prosadím,“ tvrdí nejlepší český plochodrážník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na Markétě sice budete startovat na divokou kartu, ale o stálé místo v Grand Prix zatím úspěšně bojujete ve velice náročné kvalifikaci. Jaká byla její první část v Itálii?

Start nebyl úplně ideální, ve dvou jízdách jsem získal jen dva body. Další tři jízdy jsem však vyhrál a s jedenácti body jsem se mohl těšit z postupu. Navíc ještě v souboji se švédskými hvězdami Lindgrenem a Lindbäckem jsem v dodatkových jízdách bojoval o stupně vítězů. Oba jsem porazil, takže konečné třetí místo považuji za úspěch.

Neztratil jste se ani v evropském šampionátu…

V Debrecenu jsem se s deseti body vešel mezi postupující pětici a už se můžu těšit na závod Challenge, který v posledním květnovém víkendu pořádá slovinská Lendava.

Čemu ze tyto úspěšné jízdy vděčíte?

Především loňskému pobytu v Anglii, kde jsem měl možnost seznámit se s životem ve špičkovém klubu. Měl jsem možnost startu v řadě závodů a na vyladěné motorce se cítím spokojenější a jistější. Hodně mi však pomáhají i zkušenosti z polské soutěže, v níž hájím barvy týmu Sparta Wroclav.

V Praze změříte své síly se špičkovými světovými jezdci. Nemáte určité obavy, že na domácí dráze může velkou roli hrát psychika?

Loni jsem nemohl s pouhými dvěma body spokojen. Chtěl jsem jich udělat co nejvíc a za každou cenu, protože ze všech stran jsem slyšel, že musím. Byla to špatná vize, ale zároveň pro psychiku obrovská zkušenost. Teď se vždy plně soustředím na nejbližší jízdu s tím, že já chci vyhrát – a ne že to chtějí všichni okolo.

Jak velký máte respekt před světovými jezdci?

Není nadměrný. V Polsku jezdí skoro všichni plošináři z Grand Prix, takže nějaký ostych se mi tam už podařilo zahodit. Stát vedle nich na startu mně určitě pomáhá, ale zároveň je beru jako každého normálního plochodrážníka.

S jakým umístěním byste byl v pražské Grand Prix spokojen?

Obrovskou radost bych měl z účastí ve finále, ale spokojen budu i na startu semifinálových jízd. Dráha na Markétě je velice dobrá, mám ji rád.

 

Právě se děje

Další zprávy