Pět a půl tuny jako beranidlo. Z tahačů létaly na Hungaroringu kusy karoserie

rav rav, Buggyra
12. 6. 2022 18:37
Podívejte se na drsný start druhého víkendového závodu ME tahačů na okruzích na Hungaroringu, při němž bylo vážně poničeno několik závodních speciálů. Adam Lacko s Buggyrou se štěstím vyvázl ze série nárazů a po restartu dokonce slavil vítězství.
Drsný start druhého závodu ME tahačů na okruzích na Hungaroringu z pohledu Adama Lacka a zadní kamery na jeho Buggyře. | Video: Buggyra

Závodní tahač váží téměř pět a půl tuny. I takovými monstry ale dokážou jejich piloti doslova tančit po dráze. Jenže když snahu přeženou, začnou létat plasty a lámat se nápravy.

Své by o tom mohl vyprávět šampion z roku 2017 Lacko. Na maďarském okruhu se dostal v druhém závodu víkendového programu hned po projetí startovní čáry do klinče soupeřů. V první zatáčce se dokonce někteří z nich vydali mimo trať.

Už už se zdálo, že 37letý zkušený jezdec bude mít v čele závodního pole klid, ale agresivní Brit Shane Brereton se mu v nájezdu do druhé zatáčky neúspěšně snažil utrhnout blatník na levém zadním kole.

Ale to nebylo všechno. Ve výjezdu se před přední části Buggyry jako blesk z čistého nebe objevil vůz Lackova týmového kolegy Téa Calveta. Mladý Francouz předtím dostal "bodyček" a jen tak tak, že svého parťáka nesestřelil.

Výsledkem demoličního derby byla přerušená jízda a několik nepojízdných tahačů, které nemohly nastoupit k restartu. V něm Lacko opět zachoval klid a dojel si pro první letošní vítězství.

Celkově dal závodník týmu Buggyra ZM Racing v Maďarsku zapomenout na nepovedený start sezony z Misana, když přidal ještě jedno druhé a třetí místo. V průběžném pořadí poskočil s 59 body na čtvrté místo.

Mistrovství Evropy tahačů v Budapešti na okruhu Hungaroring:

1. jízda: 1. Kiss (Maď./MAN) 25:46,885, 2. Lenz (Něm./MAN) -9,339, 3. J. Hahn (Něm./Iveco) -13,511, 4. Lacko (ČR/Buggyra) -18,589.

2. jízda: 1. Lacko 26:00,407, 2. Kursim (Něm./Iveco) -10,797, 3. Lenz -11,306,

3. jízda: 1. Kiss 25:46,862, 2. Lacko (-9,721, 3. J. Hahn -16,049.

4. jízda: 1. Kiss 26:18,443, 2. J. Hahn -5,228, 3. Lacko -7,269.

Průběžné pořadí ME: 1. Kiss 101, 2. Lenz (Něm./MAN) 83, 3. J. Hahn 78, 4. Lacko 59.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy