Lacko si vybral smolný den: diskvalifikace, pak lítý boj a ztráta vedení v seriálu

Radek Vičík Radek Vičík
22. 6. 2019 17:21
Kalibrace omezovače rychlosti spojená s vývojem nového závodního speciálu stála Adama Lacka v sobotních závodech na Hungaroringu velkou porci bodů. Pilot Buggyry se v průběžném pořadí ME tahačů na okruzích posunul z vedení na třetí pozici.
Adam Lacko v Buggyře na závodě ME tahačů na Hungaroringu 2019.
Adam Lacko v Buggyře na závodě ME tahačů na Hungaroringu 2019. | Foto: Radek Vičík

Mogyoród (Od našeho zpravodaje) - Český jezdec byl sice v ranní kvalifikaci čtvrtý a hned v první zatáčce úvodní jízdy postoupil na druhou příčku, z konečných výsledků byl ale vyškrtnut.

Na vině bylo trojí překročení rychlostního limitu. Za to určují pravidla nemilosrdně jediný trest - vyloučení. Podle informací deníku Aktuálně.cz za to může kalibrace omezovače rychlosti, která se u nového vozu s přepracovaným motorem se vstřikováním common rail musí na každý okruh provádět zvlášť. Buggyra pro Lacka na letošní rok připravila zbrusu nový speciál VK 50 s přestavěným vlastním agregátem Gyrtech.

"Je to daň vývoji. Nikdo nemohl čekat, že všechno půjde bez problémů. Nemá cenu nad tím brečet, zítra je nový den," uvedl 34letý pilot.

Lacko na Hungaroringu startoval do druhé jízdy z posledního místa. Něco takové zažil před dvěma léty tak na maďarském okruhu, kde mu tehdy v první jízdě shořel tahač.

Přesto se dokázal probít startovním polem až na konečnou osmou příčku. V šampionátu po šesti jízdách vede obhájce titulu Jochen Hahn s 67 body. Druhý je další veterán, Antonio Albacete ze Španělska (53). Lacko na něj ztrácí šest bodů.

V neděli jsou v Maďarsku na programu opět dvě bodované jízdy. Po hlavní, více bodované, následují druhá s otočenou první osmičkou na startu.

Závody mistrovství Evropy tahačů v Budapešti:

1. jízda: 1. Hahn (Něm./Iveco) 26:10,214, 2. Albacete (Šp./MAN) -3,571, 3. Rodrigues (Portug./MAN) -11,799, …Lacko (ČR/Buggyra) diskvalifikován.

2. jízda: 1. Lenz (Něm./MAN) 26:03,941, 2. Reinert -7,653, 3. Halmová (oba Něm./Iveco) -8,467, …8. Lacko -12,212.

Průběžné pořadí: 1. Hahn 67, 2. Albacete 53, 3. Lacko 47.

Buggyra zažila na Hungaroringu hororový víkend | Video: BUGGYRA brand
 

Právě se děje

před 12 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy