Lacko byl v neděli na Hungaroringu druhý, v souboji o titul s Kissem přituhuje

Radek Vičík Radek Vičík
18. 10. 2020 16:01
Bez deště se Adamu Lackovi druhý den závodu mistrovství Evropy tahačů na okruzích na Hungaroringu nepodařilo slavit triumf, přesto jezdec Buggyry zůstává v těsném souboji o titul.
Piloti Buggyry Adam Lacko (55) v souboji s Jochenem Hahnem v závodě ME na Hungaroringu
Piloti Buggyry Adam Lacko (55) v souboji s Jochenem Hahnem v závodě ME na Hungaroringu | Foto: Buggyra

Na Hungaroringu na rozdíl od soboty nepršelo, což mnohem více vyhovovalo Norbertu Kissovi.

Domácí matador vyhrál kvalifikaci a první závod kontroloval od startu. Lacko se pokusil na Maďara zaútočit hned v první sérii zatáček. "Na startu to vypadalo nadějně, Norbert hodně zaspal a skoro jsem se dostal před něj. Myslím si, že chybělo snad čtvrt metru, abych se tam dostal, ale nešlo to," řekl český jezdec.

Pak se ale raději věnoval tomu, aby svoji pozici udržel před dotírajícím obhájcem titulu Jochenem Hahnem. Tomu poodjel až v posledním kole.

Pilot Buggyry proťal cílovou čáru o dvě vteřiny dříve než Němec, za vítězným Kissem zaostal o 13 vteřin. Mladý Francouz ve službách českého týmu Teo Calvet skončil osmý, Aliyyah Kolocová obsadila po defektu 11. pozici a nebodovala.

V druhém závodě, kde se na startovním roštu obrací pořadí v top 8, se Kiss dokázal ze čtvrté řady probít až do čela, druhý skončil Hahn.

Lackův progres byl pozvolnější. Po závěrečném dramatickém souboji s Němkou Steffi Halmovou dokončil rodák z Čeladné jízdu těsně pod stupni vítězů.

"Myslím si, že to byl z mého pohledu nejzajímavější závod celého víkendu, protože jsem sváděl hodně soubojů. Na suchu nám tolik nefungovalo auto, zkoušeli jsme měnit nastavení a oproti prvnímu dnešnímu závodu to bylo horší. Nedokázal jsem se tak rychle dostat dopředu, ale v posledním kole se mi podařilo předjet Stefi a vybojovat bramborovou pozici," uvedl Lacko. Jeho stájový parťák Calvet obsadil šesté místo, Kolocová po třech kolech zamířila do boxů.

Nedělní výsledky rozhodly o tom, že se do čela šampionátu vyšvihl Kiss s 92 body, druhý Lacko na něj ztrácí šest bodů. Třetí se drží veterán Hahn (72).

Podle zredukovaného kalendáře by měl evropský šampionát pokračovat v polovině října v italském Misanu, které je momentálně naplánováno jako finále sezony.

Mistrovství Evropy v závodech tahačů na Hungaroringu (Maďarsko):

Neděle - 1. jízda: 1. Kiss (Maď./MAN) 25:28,497, 2. Lacko (ČR/Buggyra) -13,035, 3. Hahn (Něm./Iveco) -15,146… 8. Calvet (Fr./Buggyra) -57,888, 11. Kolocová (ČR/Buggyra) -1:42,185.

2. jízda: 1. Kiss 25:39,116, 2. Hahn -11,547, 3. Janiec (Fr./MAN) -19,323, 4. Lacko -22,205… 6. Calvet -38,932, Kolocová nedokončila.

Průběžné pořadí ME: 1. Kiss 92, 2. Lacko 86, 3. Hahn 72… 8. Calvet 26, 13. Kolocová 5.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Do Česka může přijet pomoci s pandemií až 300 zdravotníků z USA a EU

Do Česka bude moci přijet na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 vojenských zdravotníků z členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie. Možnost jejich až 90denního pobytu ve čtvrtek schválil Senát hlasy 47 ze 48 přítomných členů. Případné působení zahraničních vojáků v České republice podléhá podle ústavních pravidel souhlasu obou parlamentních komor. Dolní komora návrh schválila v úterý.

"V současné době nelze zcela konkrétně specifikovat podobu této pomoci, jelikož se bude odvíjet od možností a nabídky spojeneckých zemí a aktuální potřeby ČR," stojí ve vládních podkladech pro zákonodárce.

Působení armádních lékařů a zdravotníků zatím nabídly po české žádosti Spojené státy. Skupiny Národních gard Texasu a Nebrasky mají mít celkem 28 členů. "Předpokládá se, že by se jednalo celkem o čtyři týmy po zhruba sedmi členech, které by vedl lékař. Americké týmy již mají zkušenost se zvládáním pandemie z USA a měly by vlastní vybavení," uvedla vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy