Lacko sice čeká na první vítězství v sezoně, z Itálie se i tak vrací jako lídr

Radek Vičík Radek Vičík
26. 5. 2019 16:49
Adam Lacko v Misanu potvrdil, že se mu za zhoršených povětrnostních podmínek daří. Pilot Buggyry získal během zmoklé neděle za druhé a čtvrté místo dalších 22 bodů a drží se v čele průběžného hodnocení mistrovství Evropy tahačů na okruzích.
Adam Lacko v závodě ME tahačů na okruzích v Misanu 2019
Adam Lacko v závodě ME tahačů na okruzích v Misanu 2019 | Foto: Buggyra

Misano (od našeho zvláštního zpravodaje) - Mraky, které se od pátku nad Misanem honily, přinesly druhý den úvodního podniku evropského šampionátu vydatný déšť. Lacko se na mokrém asfaltu kvalifikoval druhý za Norbertem Kissem v Mercedesu a před svým největším soupeřem, obhájcem titulu Jochenem Hahnem s Ivecem.

Tato dvojice také ovládla první závod, který byl kvůli průtrži mračen odstartován po dvou kolech absolvovaných pod žlutými vlajkami. Při ostrém startu Kiss kontroloval situaci a neděl českému šanci zaútočit. Třetí se držel Hahn.

Toto pořadí vydrželo až do konce. Pro Kisse to bylo první vítězství od loňského července, kdy triumfoval na svém téměř domácím Slovakia Ringu. "Jsem spokojený. Další druhé místo a důležité body do průběžného hodnocení. Před startem začalo opět silně pršet a na trati byly místy velké kaluže, nebyl to vůbec jednoduchý závod," hodnotil třetí jízdu Lacko. 

V druhém závodě, kdy si první osmička  otáčí pořadí na startu, se do čela brzy po startu dostal Hahn a vedení si udržel až do konce. Naopak Lacko se dopředu nepropracoval. To ale netrvalo dlouho. Stejně jako v sobotu předvedl závodník Buggyry výbornou stíhací jízdu, která se opět zastavila těsně pod stupni vítězů.

V konečném účtování úvodního víkendu ME to pro 34letého pilota znamená průběžné vedení v seriálu s 44 body, druhý Hahn má o dva méně. O třetí místo se s 34 body dělí Kiss a Španěl Antonio Albacete (MAN).

"První víkend vyšel na jedničku. Byl jsem sice optimistický, ale že budu odjíždět z Misana ve vedení jsem nečekal. Auto fungovalo výborně ve všech podmínkách, a to stále nejsme na jeho hranici. Mám z toho hodně dobrý pocit a těším se na další závody," uvedl lídr seriálu.

Brit Oly Janes za volantem druhé Buggyry pokračoval v bodové sérii, v neděli byl dvakrát desátý a stejná příčka mu  patří i celkově. Mezi týmy je roudnická stáj třetí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy