Lacko sice čeká na první vítězství v sezoně, z Itálie se i tak vrací jako lídr

Radek Vičík Radek Vičík
26. 5. 2019 16:49
Adam Lacko v Misanu potvrdil, že se mu za zhoršených povětrnostních podmínek daří. Pilot Buggyry získal během zmoklé neděle za druhé a čtvrté místo dalších 22 bodů a drží se v čele průběžného hodnocení mistrovství Evropy tahačů na okruzích.
Adam Lacko v závodě ME tahačů na okruzích v Misanu 2019
Adam Lacko v závodě ME tahačů na okruzích v Misanu 2019 | Foto: Buggyra

Misano (od našeho zvláštního zpravodaje) - Mraky, které se od pátku nad Misanem honily, přinesly druhý den úvodního podniku evropského šampionátu vydatný déšť. Lacko se na mokrém asfaltu kvalifikoval druhý za Norbertem Kissem v Mercedesu a před svým největším soupeřem, obhájcem titulu Jochenem Hahnem s Ivecem.

Tato dvojice také ovládla první závod, který byl kvůli průtrži mračen odstartován po dvou kolech absolvovaných pod žlutými vlajkami. Při ostrém startu Kiss kontroloval situaci a neděl českému šanci zaútočit. Třetí se držel Hahn.

Toto pořadí vydrželo až do konce. Pro Kisse to bylo první vítězství od loňského července, kdy triumfoval na svém téměř domácím Slovakia Ringu. "Jsem spokojený. Další druhé místo a důležité body do průběžného hodnocení. Před startem začalo opět silně pršet a na trati byly místy velké kaluže, nebyl to vůbec jednoduchý závod," hodnotil třetí jízdu Lacko. 

V druhém závodě, kdy si první osmička  otáčí pořadí na startu, se do čela brzy po startu dostal Hahn a vedení si udržel až do konce. Naopak Lacko se dopředu nepropracoval. To ale netrvalo dlouho. Stejně jako v sobotu předvedl závodník Buggyry výbornou stíhací jízdu, která se opět zastavila těsně pod stupni vítězů.

V konečném účtování úvodního víkendu ME to pro 34letého pilota znamená průběžné vedení v seriálu s 44 body, druhý Hahn má o dva méně. O třetí místo se s 34 body dělí Kiss a Španěl Antonio Albacete (MAN).

"První víkend vyšel na jedničku. Byl jsem sice optimistický, ale že budu odjíždět z Misana ve vedení jsem nečekal. Auto fungovalo výborně ve všech podmínkách, a to stále nejsme na jeho hranici. Mám z toho hodně dobrý pocit a těším se na další závody," uvedl lídr seriálu.

Brit Oly Janes za volantem druhé Buggyry pokračoval v bodové sérii, v neděli byl dvakrát desátý a stejná příčka mu  patří i celkově. Mezi týmy je roudnická stáj třetí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy