Video: Vojtíškův kamion se proměnil v hořící pochodeň

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 27. 5. 2018 10:51
Kamion Františka Vojtíška v Misanu ožehly plameny. Jestli pojede i v neděli, si zkušený pilot nedovolil hádat.
Fanoušci v Misanu si v depu prohlížejí ohořelý kamion Františka Vojtíška.
Fanoušci v Misanu si v depu prohlížejí ohořelý kamion Františka Vojtíška. | Foto: Radek Vičík

Misano (od našeho zpravodaje) - Pouze necelá dvě kola odjel zkušený český pilot František Vojtíšek v prvním závodním dni evropského šampionátu tahačů na okruzích. Pak se jeho MAN vzňal a český pilot jen se štěstím unikl zranění. Tím pro něj závodění v rámci úvodního podniku ME tahačů na okruzích skončilo.

V autě praskl kardan a prorazil palivovou nádrž. Ani 64 litrů hořícího paliva však truckového veterána nerozhodilo. Rychle zabrzdil a opustil stroj, z něhož šlehaly plameny a do výšky desítek metrů se valil dým.

"Něco hrklo v motoru. Byl to takový zvuk, jako když třeba praskne hřídel. Podíval jsem se do zadní kamery a viděl plameny. Šlápl jsem na brzdu a auto na co nejkratší dráze zastavil," líčil Vojtíšek pro české novináře přímo v Misanu s ledovým klidem zážitek, který by byl pro každého jiného smrtelníka jízdenkou k psychiatrovi.

Pohled na hořící Vojtíškův vůz z kamery na Buggyře Olyho Janese:

"Ono to jen tak vypadalo, ale tam kromě paliva nemělo moc co hořet, jen nějaké kabely. A navíc část paliva vytekla na trať. Proto jsem taky žádal hasiče, aby mi auto neobalil pěnou, to by byla oprava ještě složitější. Stačily na to jen ruční minimaxy," vysvětlil několikanásobný účastník Rallye Paříž - Dakar a jako důkaz ukázal svoji bílou kombinézu: "Jak vidíte, do kabiny žádný dým nešel."

Míru škody krátce po úvodním sobotním závodě ještě nedokázal posoudit. "Uvidíme, až MAN rozebereme. Už jsem toho najezdil tolik, že chci kvalitní auto, které dokáže sbírat data. Ne jen vůz na to, abych se svezl. Vždyť tu trať znám a už jsem tu kolikrát závodil. Jen jezdit mi nestačí," sdělil pilot, který havárii "dostal" jako opožděný nechtěný dárek den po 57. narozeninách.

V neděli ráno bylo ale jasné, že vůz je natolik poškozen, že Vojtíškovo působení v Misanu je u konce. Jeho tým se teď soustředí na to připravit MAN na další podnik, který v půlce června hostí maďarský Hungaroring.

Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu.
Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu. | Foto: Buggyra
 

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalý kanonýr Henry bude trénovat v MLS Montreal

Bývalá francouzská fotbalová hvězda Thierry Henry se vrací jako trenér do severoamerické MLS. Mistr světa a Evropy podepsal dvouletou smlouvu s opcí s klubem Montreal Impact.

Dvaačtyřicetiletý Henry ukončil kariéru právě v MLS v dresu New York Red Bulls v roce 2014. Na loňském mistrovství světa byl někdejší kanonýr Arsenalu jako asistent trenéra Belgie, která skončila v Rusku třetí. Loni v říjnu převzal svůj bývalý klub Monako, ale už v lednu byl po pouhých dvou výhrách z 12 ligových zápasech propuštěn.

"Trénovat Montreal Impact je pro mě velká čest. Ligu dobře znám, zažil jsem v ní mnoho krásných momentů," uvedl Henry, jemuž se právě proti Montrealu dařilo ze všech týmů MLS nejvíce - v pěti zápasech mu vstřelil devět gólů.

před 13 minutami

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance kvůli zařazení organizace Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance kvůli zařazení organizace Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Další zprávy