Lacko v Jaramě slavil vítězství, i tak se mu druhé místo vzdaluje. Třetí má už jisté

Radek Vičík Radek Vičík
5. 10. 2019 19:21
Adam Lacko v Buggyře sice vyhrál v Jaramě druhý závod, ale v celkové sobotní bilanci ztratil na svého vyzyvatele v boji o evropské stříbro Antonia Albaceteho pět bodů.
Adam Lacko (55) stíhá německou pilotku Steffi Halmovou v prvním závodě ME tahačů na okruzích v Jaramě.
Adam Lacko (55) stíhá německou pilotku Steffi Halmovou v prvním závodě ME tahačů na okruzích v Jaramě. | Foto: Radek Vičík

Od našeho zpravodaje - Před závěrečnými dvěma jízdami tak na španělského jezdce ztrácí osm bodů. K mání jich bude ještě třicet.

Lackovi na španělské trati nevyšla podle představ kvalifikace. Byť nakonec unikl hrozícímu trestu ztráty tří míst na startovním roštu, stál až ve třetí řadě. Zatímco v čele se první trojice včetně domácího veterána Albaceteho utrhla, jezdec Buggyry se ocitl uprostřed líté bitvy.

Zatímco on tvrdě útočil na Steffi Halmovou, na jeho zadním spoileru doslova "visel" Norbert Kiss. I přes enormní snahu všech tří zúčastněných se až do cíle na jejich pořadí nic nezměnilo. Český pilot proťal cílovou čáru pátý, zatímco Albacete si dojel pro druhou pozici. V té chvíli náskok domácího matadora v boji o evropské stříbro narostl na deset bodů.

V druhém závodě, v němž si závodníci z top 8 prohodili na startu pořadí, se Lacko dostal do vedení. Jenže jízda byla krátce nato přerušena. Po restartu trvalo jen několik kol, než se závodník Buggyry vrátil do čela.

Jenže nezahálel ani Albacete, který postoupil na třetí příčku. Lackův třetí letošní triumf tak znamenal, že ztrátu při nižším bodovém ocenění toho závodu snížil jen o dva body.

"Nejdůležitější bylo dostat se do čela. Pak jsme jel tak, aby mě Kiss nemohl předjet," řekl Lacko krátce po dojetí vítězné jízdy. V ní si definitivně pojistil třetí pozici, neboť deficit Halmové na příčce číslo čtyři činí už 42 bodů.

V neděli jsou v Jaramě na programu dvě poslední jízdy letošní sezony. V té druhé bude opět pořadí nejlepších osmi na startovním roštu otočené.

Výsledky:

1. jízda: 1. Hahn (Něm./Iveco) 24:14,259, 2. Albacete (Šp./MAN) -1,131, 3. Lenz (Něm./MAN) -13,472, …5. Lacko (ČR/Buggyra) -15,149.

2. jízda: 1. Lacko 24:30,295, 2. Kiss (Maď./Mercedes) -0,545, 3. Albacete -2,548.

Průběžné pořadí ME: 1. Hahn 345, 2. Albacete 248, 3. Lacko 240.

Finále sezony přineslo Lackovi i Buggyře konečné třetí místo | Video: BUGGYRA
 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy