Syn ruského oligarchy se vrátil na závodní okruhy. Asie jeho krajanům přeje

Radek Vičík Radek Vičík
23. 2. 2023 9:42
Kontroverzní ruský pilot Nikita Mazepin se rok po vyhazovu z týmu F1 Haas vrátil na okruhy. Startoval v asijském seriálu vytrvalostních závodů.
Nikita Mazepin
Nikita Mazepin | Foto: Reuters

Ve formuli 1 vydržel ruský pilot jediný rok. Ne že by po vypuknutí války na Ukrajině šéfům týmu Haas vadilo úzké spojení jeho otce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale Dmitrij Mazepin už nemohl svého syna kvůli sankcím finančně podporovat.

Nikitu na poslední chvíli nahradil zkušený Dán Kevin Magnussen. Ten se týmu odvděčil kromě jiného vítězstvím v kvalifikaci v Sao Paulu.

Mazepin junior se tak jako řada dalších ruských závodníků z okruhů vytratil. Mezitím založil nadaci na pomoc údajně politicky utlačovaným sportovcům a věnoval se jiným motoristickým disciplínám.

V bugině Can-Am se zúčastnil dálkové Rallye Hedvábná stezka, která se loni jela z Astrachaně na březích Kaspického moře do Moskvy. Na trati dlouhé téměř 4500 kilometrů svoji třídu s více než půlhodinovým náskokem vyhrál.

Ale okruhy jsou okruhy, takže brzy 24letý závodník hledal cestu, jak se vrátit na mezinárodní scénu. Povedlo se mu to nyní v Asii. Šampionátu Asian Le Mans Series se mohl kvůli pravidlům Mezinárodní automobilové federace (FIA) zúčastnit jen jako neutrální sportovec bez ruské vlajky, jakýchkoliv národních symbolů a také se musel zdržet podpory útoku na Ukrajinu.

I tak jeho účast v novém britském týmu 99 Racing vzbudila mezi fanoušky vlnu emocí. Když dal na Instagram první video svého nového prototypu Oreca, objevily se značně rýpavé komentáře.

"Koupil sis ten tým?" ptal se jeden z motoristických fanoušků s odkazem na otce, jemuž patří velká část akcií chemického koncernu Uralchem.

Jiní diskutující připomněli časté Mazepinovy smyky a bouračky ve formuli 1. "Už jsi havaroval?" nebo "Kolik hodin hodláš v této sezoně na trati udělat?". Tak zněly některé z otázek pod Rusovými příspěvky na sociálních sítích.

Mazepin si z toho nic nedělal a předminulý víkend nastoupil v Dubaji k prvním dvěma čtyřhodinovkám v rámci Asian Le Mans Series. Jenže jeho tým ještě před startem provázela pořádná smůla. Z plánované trojčlenné posádky mu postupně dva piloti odpadli.

Prvním byl Brit Ben Barnicot, který se vymluvil na závodní povinnosti v zámoří. Ovšem v padoku se šeptalo, že mu vadila negativní reakce na tým v souvislosti s angažováním závodníka z rodiny zatížené sankcemi. Místo něj si vedení stáje našlo velmi kvalitní náhradu - bývalého vítěze 24 hodin v Le Mans Neela Janiho ze Švýcarska.

Jen dva dny před prvním závodem se do problémů dostal Felix Porteiro. Portugalec se díky výkonům posunul v hierarchii pilotů podle FIA do vyšší kategorie. To ale znamenalo, že v posádce 99 Racing nemohl být, protože ti  podle regulí seriálu potřebovali tzv. "bronzového pilota".

Jenže Porteiro poskočil mezi jezdce stříbrné. Tým musel na poslední chvíli shánět náhradu, již našel v podobě dalšího portugalského borce Goncala Gomese.

Ten však vydržel pouhé dva závody, ve zbývajících dvou podnicích v Abú Zabí se s Mazepinem a Janim střídal Ománec Ahmad Harthy. Výsledkem působení stáje 99 Racing v asijském vytrvalostním šampionátu bylo celkově čtvrté místo, dvakrát se její posádka dostala na stupně vítězů.

Mazepin nebyl zdaleka jediným Rusem na startovní listině Asian Le Mans Series. V dalších kategoriích se jich objevilo dohromady pět. Nejlépe z nich si vedl teprve 20letý Vjačeslav Gutak, který byl členem stříbrné posádky francouzské stáje MV2S Racing v kategorii nižších prototypů LMP3.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy