Prokop v MS v rallye nekončí, dostane tovární Ford

Radek Vičík Radek Vičík
8. 1. 2015 11:46
Český automobilový závodník Martin Prokop bude ve světovém šampionátu v rallye v této sezoně pokračovat ve voze Ford. Na sedadle spolujezdce bude opět Jan Tománek.
Martin Prokop.
Martin Prokop. | Foto: Czech Republic Jipocar Czech National Team

Praha - Český automobilový závodník Martin Prokop bude ve světovém šampionátu v rallye v této sezoně pokračovat ve voze Ford. Na sedadle spolujezdce bude opět Jan Tománek. Jezdec to oznámil dnes na tiskové konferenci v Praze.

Prokop přitom loni vážně uvažoval o konci kariéry v MS, ale výkony na závěrečných dvou soutěží sezony ve Španělsku a Velké Británii ho přesvědčily, aby pokračoval.

"Přišel konec sezony a bylo na mně, co bude dál. Pojedu dál s Fiestou a pojedeme znovu v nejvyšší kategorii WRC," řekl dnes Prokop.

Sezona startuje už za 14 dní Rallye Monte Carlo, kam český jezdec pojede se svým stávajícím vozem, který dostal romantickou přezdívku "Fiona". Ale už od května by se měl objevit v novém "zbrani" Fordu, kterou chce značka odpovědět na úspěchy konkurence.

"Máme přislíbený tovární vůz, těším se na něj a dává nám šanci uspět. Rád bych zaútočil na své maximum v MS a postavit se na bednu," dodal jezdec, který letos vyměnil pneumatiky Michelin za italské Pirelli.

Od juniorů mezi nejvyšší špičku

Prokop debutoval v MS v roce 2005 v Monte Carlu se Suzuki Ignis. Největších úspěchů dosáhl v kategorii Junior WRC, v níž se s Citroënem C2 S1600 v roce 2009 stal světovým šampionem a v předchozích dvou sezonách obsadil třetí místo. Roku 2009 byl zároveň druhý v konečném hodnocení kategorie PWRC, kde startoval v Mitsubishi Lancer.

Od roku 2012 se Prokop pravidelně účastní MS s vozem Ford Fiesta RS WRC. V něm dosáhl největších úspěchů čtvrtým místem v Argentině 2102 a Německu 2013, kde obsadil čtvrtá místa.

Loni získal s spolujezdcem Tománkem ve světovém šampionátu celkem  44 bodů a obsadil konečné deváté místo. Jeho stáj Jipocar Czech National Team skončila v hodnocení týmů šestá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

před 2 hodinami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy