Prokop v MS v rallye nekončí, dostane tovární Ford

Radek Vičík Radek Vičík
8. 1. 2015 11:46
Český automobilový závodník Martin Prokop bude ve světovém šampionátu v rallye v této sezoně pokračovat ve voze Ford. Na sedadle spolujezdce bude opět Jan Tománek.
Martin Prokop.
Martin Prokop. | Foto: Czech Republic Jipocar Czech National Team

Praha - Český automobilový závodník Martin Prokop bude ve světovém šampionátu v rallye v této sezoně pokračovat ve voze Ford. Na sedadle spolujezdce bude opět Jan Tománek. Jezdec to oznámil dnes na tiskové konferenci v Praze.

Prokop přitom loni vážně uvažoval o konci kariéry v MS, ale výkony na závěrečných dvou soutěží sezony ve Španělsku a Velké Británii ho přesvědčily, aby pokračoval.

"Přišel konec sezony a bylo na mně, co bude dál. Pojedu dál s Fiestou a pojedeme znovu v nejvyšší kategorii WRC," řekl dnes Prokop.

Sezona startuje už za 14 dní Rallye Monte Carlo, kam český jezdec pojede se svým stávajícím vozem, který dostal romantickou přezdívku "Fiona". Ale už od května by se měl objevit v novém "zbrani" Fordu, kterou chce značka odpovědět na úspěchy konkurence.

"Máme přislíbený tovární vůz, těším se na něj a dává nám šanci uspět. Rád bych zaútočil na své maximum v MS a postavit se na bednu," dodal jezdec, který letos vyměnil pneumatiky Michelin za italské Pirelli.

Od juniorů mezi nejvyšší špičku

Prokop debutoval v MS v roce 2005 v Monte Carlu se Suzuki Ignis. Největších úspěchů dosáhl v kategorii Junior WRC, v níž se s Citroënem C2 S1600 v roce 2009 stal světovým šampionem a v předchozích dvou sezonách obsadil třetí místo. Roku 2009 byl zároveň druhý v konečném hodnocení kategorie PWRC, kde startoval v Mitsubishi Lancer.

Od roku 2012 se Prokop pravidelně účastní MS s vozem Ford Fiesta RS WRC. V něm dosáhl největších úspěchů čtvrtým místem v Argentině 2102 a Německu 2013, kde obsadil čtvrtá místa.

Loni získal s spolujezdcem Tománkem ve světovém šampionátu celkem  44 bodů a obsadil konečné deváté místo. Jeho stáj Jipocar Czech National Team skončila v hodnocení týmů šestá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy