Macháček vyhrál i 9. etapu Dakaru a je stále v čele

ČTK, RedSpo
12. 1. 2009 21:45
Tomečkův kamion havaroval
V deváté etapě zavítal Dakar do jednoho z nejnehostinnějších míst na světě - pouště Atacama | Foto: Reuters

Copiapo (Chile) - Josef Macháček stále kraluje kategorii čtyřkolek v Dakarské rallye. Devátou etapu vyhrál s náskokem 39 vteřin na Argentince Patronelliho.

V extrémních podmínkách atakamské pouště, jednoho z nejsušších míst na světě, se Macháček dostal do vedení na druhém kontrolním bodě a už jej nepustil.

Udržuje si tak průběžné vedení ve své kategorii, když právě na druhého Patronelliho má náskok již více než dvě a půl hodiny.

V motorkách se na prvním místě udržuje Španěl Coma, ačkoliv dnešní etapu s předstihem vyhrál Holanďan Verhoeven. Coma sice dorazil až za svým hlavním pronásledovatelem Fretignem, ale i tak si drží více než hodinový náskok.

Jako pětadvacátý dojel do cíle Čech Martin Macek a stejná průběžná pozice mu patří i v celkovém hodnocení.

Čtěte více: Dakar s cejchem smrti. Nebezpečí číhá i na civilisty

V kategorii automobilů dorazil jako první do cíle legendární Carlos Sainz, a navýšil tak své vedení v celkovém pořadí soutěže.

"Dnes to bylo hodně náročné. Na trati byla spousta kamení a navigace byla dost obtížná. Už samotný průjezd cílem se rovná vítězství," uvedl Sainz po svém pátém etapovém prvenství v letošním ročníku.

Miroslav Zapletal s Mitsubishi dojel patnáctý a v průběžné klasifikaci mu nadále patří třinácté místo.

Do cíle se z kamiónů zatím dostala jen posádka vozu Rusa Čagina. Poměrně dobře si vedl na počátku etapy Čech Tomáš Tomeček, který na prvním kontrolním bodě dokonce vedl, ale poté havaroval a musel být převezen do nemocnice. Jeho kamion tak etapu nedokončí.

Zatím nejlépe si z Čechů vede Aleš Loprais, který byl těsně před koncem etapy na 9. pozici.

Rallye Dakar, 9. etapa: La Serena - Copiapo (537 km/449 km):

Automobily: 1. Sainz (Šp./Volkswagen) 5:56:08, 2. Miller (USA/Volkswagen) -1:47, 3. Gordon (USA/Hummer) -2:16, 4. Terranova (Arg./BMW) -10:06, 5. De Villiers (JAR/Volkswagen) -12:01, 6. Novickij (Rus./BMW) -16:15.

Průběžné pořadí: 1. Sainz 33:26:07, 2. Miller -19:52, 3. De Villiers -22:58, 4. Roma (Šp./Mitsubishi) -58:12, 5. Gordon -1:34:17, 6. Holowczyc (Pol./Nissan) -3:23:53.

Motocykly: 1. Verhoeven (Niz./KTM) 6:26:33, 2. Fretigne (Fr./Yamaha) -3:09, 3. Lopez (Chile/KTM) -3:40, 4. Coma (Šp./KTM) -4:59, 5. Despres (Fr./KTM) -6:03, 6. Casteau (Fr./KTM) -9:21, ...25. Macek (ČR/Yamaha) -1:00:55, 47. Froněk -1:46:17, 58. Pabiška (oba ČR/KTM) -1:55:43.

Průběžné pořadí: 1. Coma 37:04:47, 2. Fretigne -1:04:38, 3. Despres -1:34:38, 4. Lopez -1:59:19, 5. Viladoms (Šp./KTM) -2:08:57, 6. Rodrigues (Portug./KTM) -2:09:26, ...25. Macek -7:40:09, 49. Froněk -13:06:37, 64. Pabiška -20:32:07.

Čtyřkolky: 1. Macháček (ČR/Yamaha) 8:20:54, 2. Patronelli (Arg./CAN-AM) -39, 3. Deltrieu (Fr./Polaris) -17:26.

Průběžné pořadí: 1. Macháček 49:32:19, 2. Patronelli -2:31:02, 3. Deltrieu -10:18:56.

Kamiony: 1. Čagin (RUS/Kamaz) 7:02:34, 2. De Azevedo (BRA/Tatra)  - 24:57, 3. Kabirov (RUS/Kamaz) - 00:33

Průběžné pořadí: 1. Čagin 34:46:57, 2. Kabirov -29:50, 3. G. De Rooy -48:35.