Loprais ztratil na De Rooye 5 minut, o druhé místo nepřišel

7. 1. 2013 22:22
Aleš Loprais zůstal po třetí etapě v průběžném pořadí Rallye Dakar na druhém místě.
Aleš Loprais se svým kamionem
Aleš Loprais se svým kamionem | Foto: InstaForex Energy 69 Loprais Team

Nazca - Aleš Loprais zůstal po třetí etapě v průběžném pořadí Rallye Dakar na druhém místě. Do peruánského města Nazca dojel s tatrou čtvrtý a jeho ztráta na vedoucího Nizozemce Gerarda de Rooye s kamionem Iveco narostla ze dvou na téměř sedm minut.

De Rooy vyhrál etapu před Rusem Eduardem Nikolajevem s kamazem, Lopraise na 243 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce předčil i Ital Miki Biasion. Martin Kolomý s další tatrou byl podle neoficiálních výsledků v etapě desátý, Vlastimil Vildman s liazkou čtrnáctý.

Mezi automobily vede Sainz

Vítězem druhé etapy v kategorii automobilů byl dodatečně vyhlášen Španěl Carlos Sainz. Kvůli chybě satelitní techniky původně dojel až na jedenáctém místě, po nočním vyšetřování ale organizátoři rozhodli, že Sainzovi škrtnou ztrátu 21:26 minuty, kterou nabral při hledání kontrolního bodu.

Podobné potíže se satelitní technikou od pořadatelů měly i mnohé další posádky. "Bylo to opravdu divné. Jednu kontrolu jsme museli projet třikrát nebo čtyřikrát, než jsme mohli pokračovat," uvedl Sainz, bývalý dvojnásobný mistr světa v rallye.

Peterhansel protestoval, neúspěšně

Proti smazání ztráty podal protest Francouz Stéphane Peterhansel, který kvůli tomuto rozhodnutí klesl z prvního místa, i další týmy. Jenže Sainz pak na trati třetí etapy nabral více než půlhodinovou ztrátu a o průběžné vedení stejně zase přišel. První je opět Peterhansel.

Kategorii motocyklů vede francouzský obhájce prvenství Cyril Despres, David Pabiška je s hodinovou ztrátou padesátý.

Rallye Dakar - 3. etapa, Pisco - Nazca (343 km/243 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Buggy) 2:30:14, 2. Gordon, Walch (USA/Hummer) -1:18, 3. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -3:52.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret 5:34:26, 2. Attíja, Cruz -6:33, 3. Álvarez, Graue (Arg./Toyota) -18:11.

Motocykly: 1. Lopez (Chile/KTM) 2:37:54, 2. Goncalves (Portug./Husqvarna) -1:08, 3. Despres (Fr./KTM) -4:08, ...54. Pabiška -37:24, 93. Veselý (oba ČR/Yamaha) -1:01:28.

Průběžné pořadí: 1. Despres 6:15:03, 2. Lopez -2:51, 3. Ullevalseter (Nor./KTM) -4:59, ...50. Pabiška -1:00:02, 79. Veselý -1:42:20.

Kamiony: 1. De Rooy (Niz./Iveco) 2:55:58, 2. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:24, 3. Biasion (It./Iveco) -2:31, 4. Loprais -4:43, ...10. Kolomý (oba ČR/Tatra) -19:02, 14. Vildman -37:38, 16. Valtr -43:02, 17. Spáčil (všichni ČR/Liaz) -45:21, 21. Vrátný (ČR/Tatra) -53:43.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 6:23:15, 2. Loprais -6:59, 3. Biasion -13:26, ...6. Kolomý -38:15, 11. Valtr -1:13:28, 14. Vrátný -1:30:59, 18. Spáčil -2:01:45, 19. Vildman -2:01:57.