Dakar: Odpočatý Loprais zajel v etapě pátý nejlepší čas

12. 1. 2014 23:10
Den odpočinku využil Aleš Loprais k tomu, aby nabral sílu a v nedělní sedmé etapě Rallye Dakar obsadil se svojí Tatrou páté místo.
Aleš Loprais se svojí Tatrou.
Aleš Loprais se svojí Tatrou. | Foto: Instaforex Loprais Team

Salta - Den odpočinku využil Aleš Loprais k tomu, aby nabral sílu a v nedělní sedmé etapě Rallye Dakar obsadil se svojí Tatrou páté místo, v průběžném pořadí zůstává šestý.

Nejrychlejší byl v okružní etapě se startem i cílem v argentinské Saltě Rus Eduard Nikolajev s Kamazem. Třetí místem si upevnil celkové vedení Nizozemec Gérard de Rooy s vozem Iveco.

Loprais ztratil na Nikolajeva přes deset minut. Desátý skončil v etapě Martin Kolomý s další Tatrou, který se v předchozích dnech potýkal s problémy a nabral velkou ztrátu.

Jezdci v ostatních kategoriích měli cíl sedmé etapy v Bolívii na solné pláni Salar de Uyuni v nadmořské výšce 3600 metrů, kde je vítal prezident země Evo Morales. Mezi automobily vyhrál bývalý mistr světa Carlos Sainz, vedení udržel další Španěl Nani Roma. O průběžné druhé místo přišel Argentinec Orlando Terranova i kvůli patnáctiminutové penalizaci za nesportovní chování.

Pro etapové vítězství na motocyklu si dojel Španěl Joan Barreda a snížil o čtyři minuty manko na svého krajana Marca Comu, jenž vede celkově. Coma má k dobru 38 minut. Motocyklistům organizátoři zkrátili měřený úsek kvůli sobotnímu dešti.

Rallye Dakar - 7. etapa (Salta - Salta/Uyuni):

Automobily: 1. Sainz, Gottschalk (Šp., Něm./SMG) 4:43:28, 2. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -4:45, 3. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -7:26, ...39. Macháček, Tošenovský (ČR/Nissan) -1:11:28.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 27:03:52, 2. Peterhansel, Cottret -31:53, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -48:23.

Motocykly: 1. Barreda (Šp./Honda) 3:28:41, 2. Coma (Šp./KTM) -4:03, 3. Despres (Fr./Yamaha) -5:35, ...33. Pabiška (ČR/KTM) -27:50.

Průběžné pořadí: 1. Coma 26:40:44, 2. Barreda -38:14, 3. Viladoms (Šp./KTM) -1:16:03, ...20. Pabiška -4:43:41.

Kamiony: 1. Nikolajev 5:02:41, 2. Sotnikov (oba Rus./Kamaz) -3:45, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -4:34, ...5. Loprais -10:23, 10. Kolomý -19:26, 13. Vrátný (všichni ČR/Tatra) -20:56.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 28:21:42, 2. Karginov -37:50, 3. Nikolajev -1:03:08, ...6. Loprais -1:45:42.