Loprais se propadl, porucha baterie ho poslala na 8. místo

ČTK Sport ČTK, Sport
10. 1. 2013 9:00
Aleš Loprais přišel na Rallye Dakar o vedení v kategorii kamionů. V páté etapě podle informací pořadatelů zůstal z neznámých důvodů stát deset kilometrů před cílem.
Tatra Aleše Lopraise zůstala stát 10 kilometrů před cílem
Tatra Aleše Lopraise zůstala stát 10 kilometrů před cílem | Foto: Instaforex Loprais Team

Arica - Aleš Loprais přišel na Rallye Dakar o vedení v kategorii kamionů. V závěru středeční páté etapy nabral kvůli poruše baterie bezmála dvouhodinovou ztrátu a v průběžném pořadí klesl z prvního na osmé místo.

Jeho tatra se v Chile zastavila zhruba deset kilometrů před cílem měřeného úseku.

"Dnešek pro nás nebyl úplně nejšťastnější. Odešla nám baterie, která byla úplně nová, ale i to se na Dakaru stává. Banální záležitost, ale to auto je na ní prostě závislé," uvedl Loprais na Facebooku.

"Nešel nám pohon 4x4, chlazení, auto nestartovalo, došlo tam ještě k nějakému zkratu," dodal.

"Stáhnout dvě hodiny už je nemožné"

Po opravě se do cíle etapy dostal, ale stálo ho to vedoucí pozici.

"Nechali jsme tam téměř dvě hodiny. Zkusíme ještě zabojovat, ale realita je taková, že na pódium už to prostě není. Stáhnout dvě hodiny v dnešní konkurenci na Dakaru je téměř nemožné," konstatoval jezdec, který dnes slaví 33. narozeniny.

Nejlepším českým kamionem v průběžném pořadí je na čtvrtém místě tatra Martina Kolomého.

Na vedoucího Nizozemce Gerarda de Rooye s vozem Iveco ztrácí půl hodiny.

Veselý do páté etapy neodstartoval

Po přejezdu účastníků rallye z Peru do Chile udržel vedení v kategorii motocyklů Francouz Olivier Pain, ale jeho krajan David Casteu snížil po prvenství v etapě odstup na minutu a čtvrt. Davidu Pabiškovi patří 44. místo.

Naopak mezi řidiči automobilů zvýšil desetinásobný dakarský šampion Stéphane Peterhansel náskok v čele průběžného pořadí na bezmála deset minut.

Do páté etapy už neodstartoval český motocyklista Jan Veselý, který v úterý poničil stroj, na měřeném úseku neprojel dva kontrolní body a ztratil více než pět a půl hodiny.

Podle webu bikeracing.cz stál Veselý kvůli prasklé cívce několik hodin v poušti, než ho zapřáhl Tomáš Vratný na lano za svou tatru.

Nedojede ani Valtrův kamion

"Honza v jednom místě spadl, a než si toho Tomáš Vratný všiml, tak ujel několik set metrů. Výsledkem je totálně zničený stroj, ze kterého byly doslova vyrvané všechny přídavné komponenty, ale i chladič, nádrže a kapotáž," uvedl web.

Veselý sice v noci dokázal motocykl opravit, ale jury ho kvůli neprojetým kontrolním bodům na start další etapy nepustila.

Kvůli poruše motoru v soutěži podle České televize skončil i Jaroslav Valtr s kamionem Liaz, jemuž v průběžném pořadí patřilo desáté místo.

Výsledky:

Automobily: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 1:49:40, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -1:23, 3. Gordon, Walch (USA/Hummer) -1:41.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret 10:55:32, 2. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Buggy) -9:54, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -33:50.

Motocykly: 1. Casteu 1:39:42, 2. Pain (oba Fr./Yamaha) -1:09, 3. Pedrero (Šp./KTM) -2:58, ...66. Pabiška (ČR/Yamaha) -46:58.

Průběžné pořadí: 1. Pain 11:51:29, 2. Casteu -1:15, 3. Despres (Fr./KTM) -6:07, ...45. Pabiška -2:37:51.

Kamiony: 1. Stacey (Niz./Iveco) 2:07:34, 2. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:53, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -2:32, ...6. Kolomý (ČR/Tatra) -3:54, 20. Vildman (ČR/Liaz) -27:03, 22. Vrátný (ČR/Tatra) -27:53, 26. Spáčil (ČR/Liaz) -42:12.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 13:04:43, 2. Nikolajev -5:33, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) -17:06, 4. Kolomý -31:18, ...16. Spáčil -3:09:00, 18. Vildman -3:26:51, 22. Vrátný -4:37:54.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy