Loprais je na Dakaru stále sedmý, Kolomého postihly potíže

9. 1. 2014 22:30
Stroj Aleše Lopraise
Stroj Aleše Lopraise | Foto: Instaforex Loprais Team

Tucumán (Argentina) - V páté etapě Rallye Dakar dojel Aleš Loprais s tatrou na devátém místě a v průběžném pořadí je dál sedmý.

Na trati z Chilecita do Tucumánu byly nejrychlejší kamazy Rusů Dmitrije Sotnikova a Andreje Karginova. Za nimi se umístil Nizozemec Gerard de Rooy a udržel celkové první místo, na kterém má náskok 32 minut na Karginova. Loprais ztrácí už hodinu a 39 minut.

Martin Kolomý, který ve středu v maratonské etapě vybojoval navzdory dehydrataci čtvrté místo, byl dnes ještě na pátém kontrolním bodu průběžně devátý. Po technických problémech se však v další části trasy dosud neobjevil.

Soutěž v Argentině opět provázelo vedro, podle agentury AFP bylo až 47 stupňů Celsia. Kvůli extrémním teplotám organizátoři zkrátili původní měřený úsek dlouhý 527 km pro čtyřkolky a motocyklisty, mezi kterými vyhrál Španěl Marc Coma a posunul se na první místo. David Pabiška obsadil 28. místo a celkově si polepšil na 22. pozici.

Také v soutěži automobilů se změnil lídr. Dosud vedoucí Španěl Carlos Sainz nabral i kvůli problémům se zapalováním více než hodinovou ztrátu a klesl na šestou příčku. V čele ho vystřídal krajan Nani Roma, který po etapovém vítězství vede o více než 26 minut před Násirem Attíjou z Kataru.

Rallye Dakar - 5. etapa (Chilecito - Tucumán, rychlostní zkouška 527 km) - neoficiální výsledky:

Automobily: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 4:27:01, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -4:20, 3. Gordon, Walch (USA/Hummer) -20:12.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn 19:21:54, 2. Attíja, Cruz (Katar, Šp./Mini) -26:28, 3. Terranova, Fiuza (Arg., Portug/Mini) -31:46.

Motocykly: 1. Coma 3:02:08, 2. Viladoms (oba Šp./KTM) -12:54, 3. Przygonski (Pol./KTM) -22:45, ...28. Pabiška (ČR/KTM) -52:54.

Průběžné pořadí: 1. Coma 18:45:11, 2. Barreda (Šp./Honda) -41:10, 3. López Contardo (Chile/KTM) -53:41, ...22. Pabiška -3:52:18.

Kamiony: 1. Sotnikov 4:47:46, 2. Karginov (oba Rus./Kamaz) -2:56, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -12:07, ...9. Loprais -42:04, 12. Vrátný (oba ČR/Tatra) -49:38.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 21:17:26, 2. Karginov -32:00, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:09:41, ...7. Loprais -1:39:07.