Loeb vyhrál v Monte Carlu, Kopecký osmý

21. 1. 2007 10:55
Monte Carlo - Francouzský jezdec Sébastien Loeb s citroënem zvítězil počtvrté v Rallye Monte Carlo, která tradičně zahájila mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Úřadující šampion vybojoval 29. triumf v kariéře s náskokem 38 sekund před stájovým kolegou Danim Sordem ze Španělska. Bod za osmé místo získal na úvod sezony český jezdec Jan Kopecký s fabií.

Martin Prokop s citroënem C2 byl nejlepší v kategorii Junior WRC, v absolutním pořadí skončil osmnáctý.

Automobilce Citroën skvěle vyšel návrat do šampionátu s novým soutěžním speciálem C4. Loeb se Sordem vyhráli devět z celkových patnácti měřených úseků a své konkurenty nechali daleko za sebou. Na třetím místě skončil obhájce loňského vítězství a vicemistr světa Marcus Grönholm na fordu, který za Loebem zaostal o téměř minutu a půl.

Dvaatřicetiletý francouzský fenomén navázal v Monaku na své triumfy z let 2003 až 2005 a úspěšně se vrátil do šampionátu, v němž v závěru minulého roku chyběl kvůli zranění ruky. Přesto loni získal potřetí za sebou titul a letos vykročil za čtvrtým primátem, jímž může vyrovnat rekordní bilanci Finů Juhy Kankkunena a Tommiho Mäkinena.

O výsledcích úvodní soutěže sezony se rozhodovalo v podstatě jen do soboty. Dnes zakončili jezdci slavnou rallye pouze tříkilometrovou supererzetou na okruhu v Monte Carlu, kterou zvládl nejlépe Australan Chris Atkinson se subaru. Vyhrál díky tomu o dvě desetiny sekundy souboj o čtvrté místo s Finem Mikkem Hirvonenem z Fordu, který měl po sobotě necelou sekundu k dobru.

Kopeckému vyšla především sobota, kdy ve třetí a čtvrté erzetě dne zajel čtvrtý nejlepší čas. Nakonec zaostal za Loebem o 4:39 minuty.

Světový šampionát bude pokračovat od 9. do 11. února Švédskou rallye.

1. Loeb (Fr./Citroën) 3:10:27,4, 2. Sordo (Šp./Citroën) -38,2, 3. Grönholm (Fin./Ford) -1:22,8, 4. Atkinson (Austr./Subaru) -2:28,1, 5. Hirvonen (Fin./Ford) -2:28,3, 6. P. Solberg (Nor./Subaru) -3:12,0, 7. Gardemeister (Fin./Mitsubishi) -3:38,1, 8. Kopecký (ČR/Škoda) -4:39,4, 9. Cuoq (Fr./Peugeot) -5:59,7, 10. Stohl (Rak./Citroën) -6:36,3, ...18. Prokop (ČR/Citroën) -24:40,7.