Rok od Schumiho nehody. Vyhlídky nejisté, ukážou další léta

Radek Vičík Radek Vičík
29. 12. 2014 6:55
Celý rok sledovali sportovní fanoušci s nadějí boj šampiona F1 Michaela Schumachera o život a jeho následnou rehabilitaci poté, co si těžce zranil hlavu při pádu na lyžích 29. prosince 2013.
Michael Schumacher vyhrál sedm titulů mistra světa F1, kariéru ukončil v týmu Mercedes. Teď celý sportovní svět věří, že se brzy zotaví z těžkého zranění.
Michael Schumacher vyhrál sedm titulů mistra světa F1, kariéru ukončil v týmu Mercedes. Teď celý sportovní svět věří, že se brzy zotaví z těžkého zranění. | Foto: Daimler Media

Praha - Celý rok sledovali sportovní fanoušci s nadějí boj sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera o život a jeho následnou rehabilitaci poté, co si těžce zranil hlavu při pádu na lyžích před rokem, 29. prosince 2013.

Kolem zdravotního stavu německé superhvězdy sice kvůli hradbě mlčení panuje řada nejasností, jisté ovšem je, že "Schumi" je ve svém domě ve Švýcarsku, kde probíhá intenzivní rehabilitace.

"Zůstáváme plni důvěry a doufáme v to nejlepší. Vaše síla nám pomáhá, abychom ho mohli v jeho boji dál podporovat," uvedla Schumacherova rodina v zatím posledním oficiálním prohlášení z poloviny listopadu.

Schumacher se zranil při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. Podle mínění lékařů mu zachránila život jen nasazená přilba.

Komplikovaná cesta po nemocnicích

Francouzští záchranáři dnes už 45letého Schumachera nejdřív odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko lyžařskému středisku v Méribelu, kde se Němec zranil, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu na špičkovou univerzitní kliniku.

To kritizoval Gary Hartstein, bývalý hlavní lékař formule 1 a šéf institutu FIA, který vzdělává traumatology z celého světa v poskytování péče zraněným závodníkům.

„Jsem velkým kritikem systému, který bez jiných závažných důvodů umožňuje poslat lidi se zraněním hlavy do center bez neurochirurgického zázemí. Zdržení zákroku, stejně jako další let vrtulníkem, nemohou být pro poškozený mozek ničím dobrým. Zvláště v situaci, kdy nitrolební tlak stoupl natolik, že se části mozku doslova drtí o lebeční klenbu," vysvětlil americký expert.

Půl roku v kómatu

V nemocnici v Grenoblu Schumacher podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Od konce ledna ho z něj lékaři začali probouzet, ale z kómatu se úplně probral až v půlce června.

Z nemocnice pak zamířil do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne a potom do svého domu u Ženevského jezera. Tam manželka Corinna nechala přebudovat celé jedno křídlo na rehabilitační centrum, kde se o bývalého pilota F1 stará kompletní zdravotnický tým.

Ošetřující lékař věří v uzdravení

Podle Jeana-Francoise Payena, šéfa anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice v Grenoblu, je uzdravení reálné v horizontu jednoho až tří let.

"Život po zranění hlavy se odehrává na etapy. Viděl jsem u něj určitá zlepšení, ale dejme mu čas. Stejně jako u jiných pacientů se tady bavíme o škále jednoho roku až tří let, takže musíme být trpěliví," uvedl Payen v rádiu RTL.

Další podrobnosti ale Schumacherův ošetřující lékař odmítl sdělit s ohledem na lékařské tajemství.

Trauma utrpěl také Bianchi

"Schumi" bohužel není jediným člověkem spojeným s formulí 1, který v roce 2014 utrpěl vážné mozkové trauma. Francouzský pilot Jules Bianchi vážně havaroval ve Velké ceně Japonska, když na mokré trati dostal smyk a narazil do jeřábu.

Tím pořadatelé shodou nešťastných okolností právě v té chvíli odtahovali nepojízdný sauber Adriana Sutila.

Pětadvacetiletý jezdec stáje Marussia byl necelých sedm týdnů po nehodě převezen na kliniku do rodného Nice, ale je stále v umělém spánku a jeho stav lékaři nadále označují jako kritický.

 

Právě se děje

Další zprávy