Rok od Schumiho nehody. Vyhlídky nejisté, ukážou další léta

Radek Vičík Radek Vičík
29. 12. 2014 6:55
Celý rok sledovali sportovní fanoušci s nadějí boj šampiona F1 Michaela Schumachera o život a jeho následnou rehabilitaci poté, co si těžce zranil hlavu při pádu na lyžích 29. prosince 2013.
Michael Schumacher vyhrál sedm titulů mistra světa F1, kariéru ukončil v týmu Mercedes. Teď celý sportovní svět věří, že se brzy zotaví z těžkého zranění.
Michael Schumacher vyhrál sedm titulů mistra světa F1, kariéru ukončil v týmu Mercedes. Teď celý sportovní svět věří, že se brzy zotaví z těžkého zranění. | Foto: Daimler Media

Praha - Celý rok sledovali sportovní fanoušci s nadějí boj sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera o život a jeho následnou rehabilitaci poté, co si těžce zranil hlavu při pádu na lyžích před rokem, 29. prosince 2013.

Kolem zdravotního stavu německé superhvězdy sice kvůli hradbě mlčení panuje řada nejasností, jisté ovšem je, že "Schumi" je ve svém domě ve Švýcarsku, kde probíhá intenzivní rehabilitace.

"Zůstáváme plni důvěry a doufáme v to nejlepší. Vaše síla nám pomáhá, abychom ho mohli v jeho boji dál podporovat," uvedla Schumacherova rodina v zatím posledním oficiálním prohlášení z poloviny listopadu.

Schumacher se zranil při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. Podle mínění lékařů mu zachránila život jen nasazená přilba.

Komplikovaná cesta po nemocnicích

Francouzští záchranáři dnes už 45letého Schumachera nejdřív odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko lyžařskému středisku v Méribelu, kde se Němec zranil, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu na špičkovou univerzitní kliniku.

To kritizoval Gary Hartstein, bývalý hlavní lékař formule 1 a šéf institutu FIA, který vzdělává traumatology z celého světa v poskytování péče zraněným závodníkům.

„Jsem velkým kritikem systému, který bez jiných závažných důvodů umožňuje poslat lidi se zraněním hlavy do center bez neurochirurgického zázemí. Zdržení zákroku, stejně jako další let vrtulníkem, nemohou být pro poškozený mozek ničím dobrým. Zvláště v situaci, kdy nitrolební tlak stoupl natolik, že se části mozku doslova drtí o lebeční klenbu," vysvětlil americký expert.

Půl roku v kómatu

V nemocnici v Grenoblu Schumacher podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Od konce ledna ho z něj lékaři začali probouzet, ale z kómatu se úplně probral až v půlce června.

Z nemocnice pak zamířil do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne a potom do svého domu u Ženevského jezera. Tam manželka Corinna nechala přebudovat celé jedno křídlo na rehabilitační centrum, kde se o bývalého pilota F1 stará kompletní zdravotnický tým.

Ošetřující lékař věří v uzdravení

Podle Jeana-Francoise Payena, šéfa anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice v Grenoblu, je uzdravení reálné v horizontu jednoho až tří let.

"Život po zranění hlavy se odehrává na etapy. Viděl jsem u něj určitá zlepšení, ale dejme mu čas. Stejně jako u jiných pacientů se tady bavíme o škále jednoho roku až tří let, takže musíme být trpěliví," uvedl Payen v rádiu RTL.

Další podrobnosti ale Schumacherův ošetřující lékař odmítl sdělit s ohledem na lékařské tajemství.

Trauma utrpěl také Bianchi

"Schumi" bohužel není jediným člověkem spojeným s formulí 1, který v roce 2014 utrpěl vážné mozkové trauma. Francouzský pilot Jules Bianchi vážně havaroval ve Velké ceně Japonska, když na mokré trati dostal smyk a narazil do jeřábu.

Tím pořadatelé shodou nešťastných okolností právě v té chvíli odtahovali nepojízdný sauber Adriana Sutila.

Pětadvacetiletý jezdec stáje Marussia byl necelých sedm týdnů po nehodě převezen na kliniku do rodného Nice, ale je stále v umělém spánku a jeho stav lékaři nadále označují jako kritický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ministerstvo chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun

Ministerstvo průmyslu chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun. Dalších 30 miliard navrhuje rozdělit na začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy