Infarktový finiš v Le Mans: vedoucí Toyota zůstala stát, Porsche obhájilo vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
19. 6. 2016 15:31
Ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans už po osmnácté v historii vyhrál vůz Porsche. Soupeře z Toyoty vůz zklamal v samotném závěru,.
Podívejte se na konec nadějí Toyoty na vítězství v závěru čtyřiadvacetihodinovky Le Mans s dojatým japonským komentářem. | Video:

Le Mans - Závod na 24 hodin v Le Mans rozhodlo posledních šest minut, na které budou chtít určitě rychle zapomenou ve sportovním oddělení Toyoty.

Do té doby vedoucí vůz japonské značky tria expilotů formule 1 Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakadžima ztratil výkon trurba a poslední jmenovaný ho musel odstavit na cílové rovince.

Triumf tak doslova spadl do klína obhájcům titulu z Porsche. Vítězi se stali Romain Dumas, Neel Jani a Marc Lieb ve speciálu 919 Hybrid .

Německá značka dnes navýšila vedení v historických statistikách legendárního závodu na 18.

Spíš než vytrvalostní závod to byl na trati Circuit de la Sarthe čtyřiadvacetihodinový sprint, vedoucí vozy nikdy nedělilo víc než několik desítek vteřin.

Byť první startovní řadu po kvalifikaci obsadily vozy Porsche, jezdci Toyoty dokázali zajíždět po celý závod vyrovnané časy. Navíc  soupeře s hybridy elitní třídy LMP1 s Porsche i nedávné suverény Le Mans s Audi trápily technické problémy. Přesto se nakonec Japonci své první výhry nedočkali.

Druhé místo obsadila další posádka Toyoty Miek Conway a bývalí jezdci formule 1 Kamui Kobajaši a Stéphane Sarrazin. Ve vyrovnaném závodě stáli na třetím ze stupňů vítězů jezdci dalšího týmu - loni také třetí Loic Duval, Oliver Jarvis, Lucas di Grassi v Audi.

Třídu LMP2 ovládla domácí značka Alpine, V elitní kategorii sportovních vozů LMGTE Pro triumfoval  Ford s expilotem F1 Sébastienem Bourdaisem, převážně amatérském LMGTE Am Americká stáj Scuderia Corsa ve Ferrari.

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Dumas, Jani, Lieb (Fr., Švýc., Něm./Porsche 919 Hybrid) 384 kol, 2. Sarrazin, Conway, Kobajaši (Fr., Brit., Jap./Toyota TS050 Hybrid) -3 kola, 3. Duval, Jarvis, Di Grassi (Fr., Brit., Braz./Audi R18) -12 kol.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy