Infarktový finiš v Le Mans: vedoucí Toyota zůstala stát, Porsche obhájilo vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
19. 6. 2016 15:31
Ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans už po osmnácté v historii vyhrál vůz Porsche. Soupeře z Toyoty vůz zklamal v samotném závěru,.
Podívejte se na konec nadějí Toyoty na vítězství v závěru čtyřiadvacetihodinovky Le Mans s dojatým japonským komentářem. | Video:

Le Mans - Závod na 24 hodin v Le Mans rozhodlo posledních šest minut, na které budou chtít určitě rychle zapomenou ve sportovním oddělení Toyoty.

Do té doby vedoucí vůz japonské značky tria expilotů formule 1 Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakadžima ztratil výkon trurba a poslední jmenovaný ho musel odstavit na cílové rovince.

Triumf tak doslova spadl do klína obhájcům titulu z Porsche. Vítězi se stali Romain Dumas, Neel Jani a Marc Lieb ve speciálu 919 Hybrid .

Německá značka dnes navýšila vedení v historických statistikách legendárního závodu na 18.

Spíš než vytrvalostní závod to byl na trati Circuit de la Sarthe čtyřiadvacetihodinový sprint, vedoucí vozy nikdy nedělilo víc než několik desítek vteřin.

Byť první startovní řadu po kvalifikaci obsadily vozy Porsche, jezdci Toyoty dokázali zajíždět po celý závod vyrovnané časy. Navíc  soupeře s hybridy elitní třídy LMP1 s Porsche i nedávné suverény Le Mans s Audi trápily technické problémy. Přesto se nakonec Japonci své první výhry nedočkali.

Druhé místo obsadila další posádka Toyoty Miek Conway a bývalí jezdci formule 1 Kamui Kobajaši a Stéphane Sarrazin. Ve vyrovnaném závodě stáli na třetím ze stupňů vítězů jezdci dalšího týmu - loni také třetí Loic Duval, Oliver Jarvis, Lucas di Grassi v Audi.

Třídu LMP2 ovládla domácí značka Alpine, V elitní kategorii sportovních vozů LMGTE Pro triumfoval  Ford s expilotem F1 Sébastienem Bourdaisem, převážně amatérském LMGTE Am Americká stáj Scuderia Corsa ve Ferrari.

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Dumas, Jani, Lieb (Fr., Švýc., Něm./Porsche 919 Hybrid) 384 kol, 2. Sarrazin, Conway, Kobajaši (Fr., Brit., Jap./Toyota TS050 Hybrid) -3 kola, 3. Duval, Jarvis, Di Grassi (Fr., Brit., Braz./Audi R18) -12 kol.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy