Infarktový finiš v Le Mans: vedoucí Toyota zůstala stát, Porsche obhájilo vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
19. 6. 2016 15:31
Ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans už po osmnácté v historii vyhrál vůz Porsche. Soupeře z Toyoty vůz zklamal v samotném závěru,.
Podívejte se na konec nadějí Toyoty na vítězství v závěru čtyřiadvacetihodinovky Le Mans s dojatým japonským komentářem. | Video:

Le Mans - Závod na 24 hodin v Le Mans rozhodlo posledních šest minut, na které budou chtít určitě rychle zapomenou ve sportovním oddělení Toyoty.

Do té doby vedoucí vůz japonské značky tria expilotů formule 1 Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakadžima ztratil výkon trurba a poslední jmenovaný ho musel odstavit na cílové rovince.

Triumf tak doslova spadl do klína obhájcům titulu z Porsche. Vítězi se stali Romain Dumas, Neel Jani a Marc Lieb ve speciálu 919 Hybrid .

Německá značka dnes navýšila vedení v historických statistikách legendárního závodu na 18.

Spíš než vytrvalostní závod to byl na trati Circuit de la Sarthe čtyřiadvacetihodinový sprint, vedoucí vozy nikdy nedělilo víc než několik desítek vteřin.

Byť první startovní řadu po kvalifikaci obsadily vozy Porsche, jezdci Toyoty dokázali zajíždět po celý závod vyrovnané časy. Navíc  soupeře s hybridy elitní třídy LMP1 s Porsche i nedávné suverény Le Mans s Audi trápily technické problémy. Přesto se nakonec Japonci své první výhry nedočkali.

Druhé místo obsadila další posádka Toyoty Miek Conway a bývalí jezdci formule 1 Kamui Kobajaši a Stéphane Sarrazin. Ve vyrovnaném závodě stáli na třetím ze stupňů vítězů jezdci dalšího týmu - loni také třetí Loic Duval, Oliver Jarvis, Lucas di Grassi v Audi.

Třídu LMP2 ovládla domácí značka Alpine, V elitní kategorii sportovních vozů LMGTE Pro triumfoval  Ford s expilotem F1 Sébastienem Bourdaisem, převážně amatérském LMGTE Am Americká stáj Scuderia Corsa ve Ferrari.

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Dumas, Jani, Lieb (Fr., Švýc., Něm./Porsche 919 Hybrid) 384 kol, 2. Sarrazin, Conway, Kobajaši (Fr., Brit., Jap./Toyota TS050 Hybrid) -3 kola, 3. Duval, Jarvis, Di Grassi (Fr., Brit., Braz./Audi R18) -12 kol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Zeman přijal v Lánech švýcarského prezidenta Cassise

Prezident Miloš Zeman po čtvrtečním jednání se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem ocenil, že se jeho země přes svou neutralitu připojila k unijním sankcím vůči Rusku. Obě země podle Zemana doufají, že konflikt na Ukrajině nebude vyřešen shnilým kompromisem, ale vítězstvím Ukrajiny. Státníci vyzdvihli vzájemné vztahy Česka a Švýcarska, ve kterých nejsou žádné problematické oblasti.

Zeman i Cassis připomněli, že Švýcarsko i jako neutrální země odsoudilo ruskou agresi vůči Ukrajině. "Obě strany doufají, že tento konflikt bude vyřešen nikoliv shnilým kompromisem, ale vítězstvím Ukrajiny," konstatoval Zeman. Švýcarsko přebírá sankce, pro které se rozhoduje Evropská unie, podotkl Cassis. Švýcarská pozice podle něj jasně ukazuje, že země stojí za západními hodnotami a má jasný postoj.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Zdeněk Rinth získal většinový podíl v oděvní firmě Kara. Plánuje s ní tržby až 400 milionů

Hlavním majitelem kožešnické a oděvní společnosti Kara Trutnov se stal s podílem 80 procent její dřívější vlastník Zdeněk Rinth. Pětinový podíl má skupina Natland Group. Letos Kara plánuje tržby 380 až 400 milionů korun, čímž by se dostala na hodnoty předcovidového roku 2019. Uvedl to Rinth.

Kara k letošnímu 1. dubnu úspěšně splnila reorganizační plán a ukončila 13 měsíců trvající insolvenční řízení. Vlastnické změny proces záchrany a reorganizace Kary podle Rintha završují.

Se skupinou Natland se Rinth spojil kvůli záchraně Kary, která v únoru 2021 skončila v úpadku. Před úpadkem Karu vlastnila investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, který Karu od Rintha koupil v roce 2018. Řízení Kary Rinth opět převzal loni v květnu a její záchranu financoval vložením vlastních téměř 100 milionů korun. Reorganizační plán připravila investiční skupina Natland.

Kara, jejíž vznik sahá do roku 1948, pod Rinthovým vedením v polovině loňského května začala otevírat uzavřené prodejny. Nyní má v obchodních centrech 25 prodejen v Česku a sedm na Slovensku. Sklady a dílny má Kara v areálu v Trutnově - Bohuslavicích. Zaměstnává asi 160 lidí.

V rámci reorganizace, jejíž plán schválil soud loni v listopadu, se jediným vlastníkem Kary stala společnost Natland Pohledávková V. Jediným majitelem této firmy byla Natland Group. V dubnu se stal společníkem Natland Pohledávkové V. Zdeněk Rinth s podílem 80 procent. Podíl Natland Group se snížil na pětinu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy