Le Mans také letos láká hvězdy i fanoušky. Formuli 1 navzdory

Radek Vičík Radek Vičík
18. 6. 2016 9:50
Třiaosmdesátý roční legendární čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans startuje dnes v 15:00, o vítězství se utkají vozy Porsche, Toyota a Audi s řadou bývalých pilot formule 1.
Mark Webber si závody sportovních prototypů užívá.
Mark Webber si závody sportovních prototypů užívá. | Foto: Red Bull Content Pool

Le Mans - I když po pěti letech skončil nepsaný mír mezi pořadateli čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans a promotéry šampionátu formule 1, ani termínová kolize nejslavnějšího vytrvalostního závodu světa s Velkou cenou Evropy F1 v Baku nic neubrala na zájmu fanoušků i jezdců o Le Mans

Jistě, pohasly naděje milovníků rychlých kol na start Fernanda Alosna či Sebastiana Vettela, kteří povzbuzeni loňským triumfem Nica Hülkenberga projevili zájem ve Francii startovat, ale i tak je závodní pole plné hvězd. 

Od Webbera po Japonce

Na startovní listině je celkem 180 jmen, z nichž 19 závodilo v F1. Tedy jen o tři méně, než jaká je kapacita startovního roštu v Baku. Na startu v Le Mans je jedna kompletní posádka expilotů F1. Toyota nasadila do speciálu elitní kategorie LMP1 Brita Anthonyho Davidsona, Sébastiena Buemiho z Francie a Japonce Kazukiho Nakadžimu.

Ale z bývalých jezdců Grand Prix má k vítězství letos nejblíže Mark Webber. Už loni pilotu Porsche triumf těsně unikl, letos jeho posádka bude v první řadě startovního pole při tradičním letmém startu. Pole position si vyjel druhý vůz Porsche 919 Hybrid, v jehož kokpitu zajel nejlepší čas Neel Jani ze Švýcarska.

Barthez chce "vychytat" co nejlepší výkon

Porsche bylo o vteřinu rychlejší než Toyota, které bude patřit druhá řada. A tu třetí "pro změnu" obsadí oba vozy Audi, které Le Mans až do loňského roku absolutně dominovalo.

Tyto tři značky nasazují v třídě LMP1 hybridní vozy, které mají díky pravidlům takovou výhodu, že klasické benzínové speciály proti nim nemají šanci.  Přesto se vedle dvou vozů Rebellion objevil nový speciál stáje ByKolles Racing.

Piloti formule 1 nejsou jedinou ozdobou startovní listiny. Zatímco tentokrát chybí hollywoodská hvězda Patrick Dempsey, na premiérový start se chystá bývalá brankářská hvězda Fabien Barthez. Ten už několik let závod ve sportovních vozech a  letos vytvořil novou stáj spolu s bývalým jezdcem F1 Olvierem Panisem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Válečný veterán a poslední žijící český pilot RAF Emil Boček leží v brněnské fakultní nemocnici

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice na interní kardiologické klinice. Šestadevadesátiletý Boček má 28. října dostat od prezidenta Miloše Zemana Řád Bílého lva nejvyšší třídy. Emil Boček sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Na kontě má 26 operačních letů. Řád Bílého lva třetí třídy mu propůjčil už bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010, a to za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Letos v květnu Bočka prezident povýšil do nejvyšší armádní hodnosti. Generálské hodnosti mu udělil už v letech 2014 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy