Latvala chce doma ve Finsku třetí vítězství, zdolá Ogiera?

ČTK Sport ČTK, Sport
31. 7. 2015 7:00
Tradiční diváckou rychlostní zkouškou včera odstartoval program Finské rallye, osmého dílu mistrovství světa v automobilových soutěžích. O třetí triumf usiluje domácí jezdec Jari-Matti Latvala.
Jari-Matti Latvala při dětském programu před startem Finské rallye.
Jari-Matti Latvala při dětském programu před startem Finské rallye. | Foto: Volkswagen Motorsport

Jyväskylä - Tradiční diváckou rychlostní zkouškou včera odstartoval program Finské rallye, osmého dílu mistrovství světa v automobilových soutěžích. Na "domácí půdě" si bude chtít spravit náladu po nepříliš povedeném dosavadním průběhu sezony Fin Jari-Matti Latvala.

Finský pilot ve službách Volkswagenu bude bojovat o třetí triumf v soutěži známé také jako "rallye tisíce jezer".

"Minulý rok jsem předvedl nejlepší výkon v kariéře WRC a nyní mám velkou motivaci a hlad po dalším dobrém výsledku," řekl oficiálnímu webu šampionátu třicetiletý Latvala, jenž loni porazil o pouhých 3,6 sekundy svého týmového kolegu Sébastiena Ogiera z Francie.

Včera byl nejrychlejší úřadující mistr světa Ogier, Latvalovi patřila až pátá příčka. Dobře do soutěže vstoupil český pilot Martin Prokop ve Fordu, jenž byl sedmý.

Bude jako Kankkunen?

Případným třetím triumfem by se Latvala vyrovnal finské legendě Juhovi Kankkunenovi, nicméně dosavadní průběh sezony mu příliš optimismu nedodává. Ze sedmi rallye se dostal jen dvakrát na stupně vítězů a třikrát nebodoval. V průběžném pořadí je čtvrtý.

Největším favoritem zůstává Ogier, jenž si začátkem měsíce v Polsku připsal páté letošní vítězství a směřuje za třetím titulem mistra světa. V celkovém pořadí vede vítěz Finské rallye z roku 2013 o 78 bodů před dalším kolegou z Volkswagenu Andreasem Mikkelsenem. Průběžně třetí je jiný Nor Mads Östberg z továrního týmu Citroën.

České barvy hájí i Škoda

Vedle Prokopa, který poslední dva ročníky soutěže nedokončil, se ve Finsku dvě vozy představuje také tovární tým Škoda Motorsport. Jeho barvy budou hájit Fin Esapekka Lappi a Pontus Tidemand ze Švédska.

Dnešní první etapu tvoří deset rychlostních zkoušek, do nedělního cíle jich posádky odjedou celkem dvacet.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 13 závodů):

1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R) 161, 2. Mikkelsen (Nor./Volkswagen Polo R) 83, 3. Östberg (Nor./Citroën DS3) 69, 4. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R) 66, 5. Neuville (Belg./Hyundai i20) 58, 6. Meeke (Brit./Citroën DS3) 53, ...11. Prokop (ČR/Ford Fiesta RS) 27.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 214, 2. Citroën 125, 3. Hyundai 123, 4. M-Sport Ford 114, 5. Volkswagen II 49, 6. Hyundai II 41, 7. Jipocar Czech National 35.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 33 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 1 hodinou

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy