Lacko vyhrál druhý závod tahačů v Zolderu, opět kraloval na mokru

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 9. 2021 19:56
Automobilový jezdec Adam Lacko opět potvrdil, že se mu daří na mokru, a vyhrál dnešní druhý závod mistrovství Evropy tahačů v Zolderu. V hlavním závodě byl člen týmu Buggyra Racing čtvrtý a v průběžném pořadí je nadále třetí.
Piloti Buggyry Adam Lacko v závodě ME v Mostě
Piloti Buggyry Adam Lacko v závodě ME v Mostě | Foto: Buggyra

Šestatřicetiletý Lacko byl v úvodní kvalifikaci třetího podniku evropského šampionátu pátý a do hlavního závodu tak odstartoval z třetí řady. Po startu sice klesl na šesté místo, ale rychle se vrátil na páté, které udržel až do cíle.

Po půlminutové penalizaci Jochena Hahna z Německa se v konečném pořadí posunul na čtvrté místo. Z vítězství se radoval lídr seriálu Maďar Norbert Kiss.

"Snažili jsme se zlepšit nastavení podvozku, abychom byli rychlejší a myslím, že se nám to povedlo, i když to stále nestačilo na to, abychom jeli úplně vepředu. Úspěch byl ale jen to, že jsme se k nim přiblížili," řekl Lacko.

Do druhého handicapového závodu Lacko odstartoval opět z třetí řady. Na mokru se ze začátku nemohlo předjíždět, ale poté, co komisaři odvolali žluté vlajky a umožnili přejíždění, český jezdec potvrdil, že mu tyto náročné podmínky sedí.

Rychle se posunul do čela a nakonec porazil druhou Stephanii Halmovou z Německa o více než čtyři sekundy. Třetí dojel druhý pilot Buggyry Francouz Téo Calvet.

"Jsem maximálně spokojený. Celý den se blížily černé mraky a pět minut před startem to spadlo. Začalo hodně pršet, přišel chaos a každý tým musel něco udělat. Například se musela speciálním přípravkem nastříkat okna, aby se nemlžila," uvedl Lacko.

Měnilo se i nastavení vozu a tlak v pneumatikách. "Naštěstí se nám vše včas povedlo a já to zúročil, i když to nebyl jednoduchý závod, protože jsem prvních pár kol musel bojovat. Pak už jsem jen musel sledovat zrcátka a neudělat chybu, což se na vodě lehce stane," dodal rodák z Čeladné ke své první letošní výhře.

Mistrovství Evropy tahačů v Zolderu:

1. jízda: 1. Kiss (Maď./MAN) 23:41,047, 2. Lenz (Něm./MAN) -9,874, 3. Albacete (Šp./MAN) -10,913, 4. Lacko (ČR/Buggyra) -11,298, …13. Kolocová (ČR/Buggyra) -46,369.

2. jízda: 1. Lacko 26:14,995, 2. Halmová (Něm./Iveco) -4,545, 3. Calvet (Fr./Buggyra) -20,890, …13. Kolocová -49,052.

Průběžné pořadí ME: 1. Kiss 107, 2. Lenz 101, 3. Lacko 89.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy