Lacko vyhrál druhý závod tahačů v Zolderu, opět kraloval na mokru

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 9. 2021 19:56
Automobilový jezdec Adam Lacko opět potvrdil, že se mu daří na mokru, a vyhrál dnešní druhý závod mistrovství Evropy tahačů v Zolderu. V hlavním závodě byl člen týmu Buggyra Racing čtvrtý a v průběžném pořadí je nadále třetí.
Piloti Buggyry Adam Lacko v závodě ME v Mostě
Piloti Buggyry Adam Lacko v závodě ME v Mostě | Foto: Buggyra

Šestatřicetiletý Lacko byl v úvodní kvalifikaci třetího podniku evropského šampionátu pátý a do hlavního závodu tak odstartoval z třetí řady. Po startu sice klesl na šesté místo, ale rychle se vrátil na páté, které udržel až do cíle.

Po půlminutové penalizaci Jochena Hahna z Německa se v konečném pořadí posunul na čtvrté místo. Z vítězství se radoval lídr seriálu Maďar Norbert Kiss.

"Snažili jsme se zlepšit nastavení podvozku, abychom byli rychlejší a myslím, že se nám to povedlo, i když to stále nestačilo na to, abychom jeli úplně vepředu. Úspěch byl ale jen to, že jsme se k nim přiblížili," řekl Lacko.

Do druhého handicapového závodu Lacko odstartoval opět z třetí řady. Na mokru se ze začátku nemohlo předjíždět, ale poté, co komisaři odvolali žluté vlajky a umožnili přejíždění, český jezdec potvrdil, že mu tyto náročné podmínky sedí.

Rychle se posunul do čela a nakonec porazil druhou Stephanii Halmovou z Německa o více než čtyři sekundy. Třetí dojel druhý pilot Buggyry Francouz Téo Calvet.

"Jsem maximálně spokojený. Celý den se blížily černé mraky a pět minut před startem to spadlo. Začalo hodně pršet, přišel chaos a každý tým musel něco udělat. Například se musela speciálním přípravkem nastříkat okna, aby se nemlžila," uvedl Lacko.

Měnilo se i nastavení vozu a tlak v pneumatikách. "Naštěstí se nám vše včas povedlo a já to zúročil, i když to nebyl jednoduchý závod, protože jsem prvních pár kol musel bojovat. Pak už jsem jen musel sledovat zrcátka a neudělat chybu, což se na vodě lehce stane," dodal rodák z Čeladné ke své první letošní výhře.

Mistrovství Evropy tahačů v Zolderu:

1. jízda: 1. Kiss (Maď./MAN) 23:41,047, 2. Lenz (Něm./MAN) -9,874, 3. Albacete (Šp./MAN) -10,913, 4. Lacko (ČR/Buggyra) -11,298, …13. Kolocová (ČR/Buggyra) -46,369.

2. jízda: 1. Lacko 26:14,995, 2. Halmová (Něm./Iveco) -4,545, 3. Calvet (Fr./Buggyra) -20,890, …13. Kolocová -49,052.

Průběžné pořadí ME: 1. Kiss 107, 2. Lenz 101, 3. Lacko 89.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko připravuje národní strategii boje proti antisemitismu, řekl Lipavský

Ministerstva zahraničí a vnitra, další resorty a židovské organizace připravují národní strategii boje proti antisemitismu. Soustředit se bude na legislativní opatření, vzdělávání a boj s nenávistnými projevy na internetu. Ve videopříspěvku na čtvrteční připomínce mezinárodního dne památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

"Připomínání tragédie holokaustu a uchovávání svědectví o něm nás učí lépe rozpoznávat nebezpečné tendence, které se mohou proměnit v hrůzný konec," uvedl šéf diplomacie.

Z výzkumu o projevech antisemitismu a extremismu v Česku podle Lipavského vyplývá, že je v zemi poměrně nízký počet registrovaných incidentů s antisemitským podtextem. "Na to můžeme být hrdí, nicméně i u nás dochází k nárůstu počtu projevů antisemitismu a dalších forem rasové nesnášenlivosti na internetu. To se dotýká i romské menšiny," dodal ministr. Právě tím zdůvodnil vznik nové národní strategie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy