Kvalifikaci na Suzuku ovládly Red Bully, vyhrál Vettel

FOTO Schumi jezdil na koloběžce, Vettel prchal před fanoušky
Počtvrté za sebou vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Japonska formule 1 Němec Sebastian Vettel.
V první řadě jej doplní stájový kolega z Red Bullu Mark Webber, který byl o 151 tisícin sekundy pomalější než vítěz.
Tradiční Vettelovo vítězné gesto.
Po kvalifikaci se však před fanoušky a médii dal na úprk.
6. 10. 2012 8:47

Suzuka - Dvojnásobný mistr světa Němec Sebastian Vettel vyhrál počtvrté za sebou kvalifikaci na Velkou cenu Japonska formule 1.

Na okruhu v Suzuce byl dnes o 151 tisícin sekundy rychlejší než jeho kolega z Red Bullu Australan Mark Webber, který se postaví na startu nedělního závodu vedle Vettela do první řady.

Domácí miláček Kobajaši ze druhé řady

Třetí čas zajel loňský vítěz japonské Grand Prix Brit Jenson Button z McLarenu, kvůli výměně převodovky před závodním víkendem se však na startovním roštu posune o pět míst dozadu.

Do druhé řady se k radosti domácích fanoušků postaví Japonec Kamui Kobajaši ze Sauberu, který byl v kvalifikaci čtvrtý, spolu s Francouzem Romainem Grosjeanem z Lotusu.

Alonso dojel sedmý

Lídr šampionátu Španěl Fernando Alonso z Ferrari obsadil sedmé místo, díky Buttonově penalizaci si však polepší a vyjede ze třetí řady. Vettel, jenž vyhrál minulou Velkou cenu v Singapuru, se bude na průběžné druhé příčce seriálu snažit snížit Alonsův náskok, který činí šest závodů před koncem 29 bodů.

Kvalifikaci na předchozí čtyři závody ovládli jezdci McLarenu, ale tentokrát budou útočit zezadu. Button vyrazí ze čtvrté řady a Brit Lewis Hamilton až z páté poté, co dnes skončil devátý. Za Vettelovým časem zaostal téměř o jeden a půl sekundy.

V poslední řadě bude stát na startu loučící se Michael Schumacher. Německá legenda skončila v kvalifikaci třináctá a trest z předchozí Grand Prix Singapuru za náraz zezadu do Francouze Jeana-Erika Vergneho ji na roštu odsune o deset míst. O pět míst klesne kvůli výměně převodovky i další Němec Nico Hülkenberg z Force India, jenž odstartuje z 15. příčky.

Kvalifikace na Velkou cenu Japonska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Suzuce:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:30,839, 2. Webber (Austr./Red Bull) 1:31,090, 3. Button (Brit./McLaren) 1:31,290, 4. Kobajaši (Jap./Sauber) 1:31,700, 5. Grosjean (Fr./Lotus) 1:31,898, 6. Pérez (Mex./Sauber) 1:32,022, 7. Alonso (Šp./Ferrari) 1:32,114, 8. Räikkönen (Fin./Lotus) 1:32,208, 9. Hamilton (Brit./McLaren) 1:32,327, 10. Hülkenberg (Něm.) bez času.