Plochodrážník Kůs šel po pádu spinkat, teď bojuje s časem o návrat na ovál

Radek Vičík Radek Vičík
16. 9. 2015 14:34
Český plochodrážní závodník Matěj Kůs prožívá jednu ze svých nejlepších sezon mezi seniory a v dresu britského klubu Redcard Bears zářil tak, že se stal "Medvědem roku". Začátkem září ale 26letý spadl tak nešťastně, že si přivodil další otřes mozku a teď bojuje o to, aby se mohl ještě před domácími fanoušky představit v neděli na Zlaté přilbě a v pondělí na Memroiálu Luboše Tomíčka.
Český plochodrážník Matěj Kůs.
Český plochodrážník Matěj Kůs. | Foto: Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha

Praha - Už po 47. se v pondělí v Praze na Markétě postaví plochodrážní jezdci na start tradičního Memoriálu Luboše Tomíčka. Ovšem už dlouhých pět let v něm netriumfoval domácí jezdec. Zatím poslední český vítěz, Matěj Kůs, teď po zranění hlavy bojuje s časem o to, aby se ještě vrátil za řidítka a pokusil se svůj triumf z roku 2010 zopakovat.

O útoku na trofeje rozhodnou lékaři

"Kdybych neměl tak dobrou sezonu a nevěřil tomu, že bych mohl po pěti letech znovu Tomíčkův memoriál vyhrát, tolik bych se o start v závodě nesnažil a ukončil sezonu," vysvětlil 26letý závodník důvody, proč teď mohutně rehabilituje, aby se v pátek od lékařů dozvěděl konečný verdikt.

"Pokud budu v pátek zdravotně v pořádku, pojedu v neděli Zlatou přilbu i v pondělí Memoriál  Luboše Tomíčka. Jinak sezonu už ukončím. Ale chci ji završit s tím, že jsem udělal všechno proto, abych se vrátil," dodal Kůs.

Člověk neznalý mentality jezdců "levých zatáček" by při pohledu na domácího závodníka pražské Markéty těžko hádal, že chce během necelého týdne odjet dva náročné závody. Kůs totiž chodí s límcem kolem krku, jímž si fixuje naraženou krční páteř.

Osudný pád zavinili soupeři

K nešťastnému pádu došlo 4. září při závodě ve Velké Británii, kde hájí barvy klubu Redcard Bears sídlícím v Middlesbrough. V první zatáčce srazili dva jezdci. Jeden z nich upadl a český ve snaze ve snaze mu vyhnout spadl také.

"Snažil jsem se mu vyhnout, abych ho nezmrzačil, ale trefil jsem jeho motorku. Ta mě katapultovala, spadl jsem na zadek a dal jsem si ránu do pravého spánku. Tak se šlo spinkat. Na chvíli jsem upadl do bezvědomí. A od té doby rehabilituju, protože jsem měl seklý krk a nemohl jsem s ním pořádně točit," popsal Kůs chladnokrevně svůj nepříjemný zážitek

O tom, že jsou plochodrážnící tvrdí chlapi, svědčí fakt, že ani po krátkém bezvědomí nezamířil do nemocnice a odjel do svého anglického domova. Jenže pak přišly první známky toho, že něco není v pořádku.

Každá další rána může být osudná

"V sobotu ráno jsem se vzbudil a bylo mi blbě, tak jsem jel do nemocnice. Nechali si mě tam celý den, celou neděli jsem prospal. Lékaři nechtěli, abych létal, tak jsem to v pondělí odřídil z Anglie do Prahy. Prospal jsem se šest hodin v Bruselu, protože jsem se cítil trochu unavený," popsal plzeňský rodák svoji anabázi.

Kůs si myslel, že je v pohodě, ale to je právě ten pocit, který je na otřesu mozku zákeřný.  "Šel jsme k doktorovi tady v Praze a ten mi řekl: Pomalé vidění, posunutá krční páteř. Dal mi hned límec kolem krku a prášky."

Až teprve on závodníka vystrašil, protože jezdec pražské Markéty to bral jako další z dobrých dvou desítek měších či větších otřesů mozku, které ve své kariéře už zažil.

V současné době už bez problémů zvládne řízení auta, ale usednout na plochodrážní motorku, to je trochu jiná káva. "Největším rizikem je hrozba dalšího úderu do hlavy. Máznu se do hlavy a už se nemusím probudit, protože  hlava není ještě zcela v pořádku," filozofuje několikanásobný český šampion.

„Medvěd roku“ v Británii řádil

Touha završit úspěšnou sezonu se teď sváří s čistým pudem sebezáchovy. Letos se totiž Kůsovi v Británii skvěle dařilo. Po průměrném začátku celé dva měsíce upravoval se svými mechaniky motory tak, až je vyladili téměř k dokonalosti.

"První dva měsíce jsem skoro celé strávil v dílně a odladili jsme motorky do posledního detailu a poslední tři měsíce jsem se vezl na pohádkové vlně. Bodoval jsme bez velkých výkyvů doma i venku. Měly o mě zájem i ostatní týmy, takže jsem hodně jezdil na hostování a jen málokdy jsme měl volnější týden z dvěma třemi závody, jinak to bylo tak čtyři až pět," popsal závodník svoje úspěchy ve Velké Británii.

Ovšem ani s tak skvěle jedoucím Čech se Redcardu v druhé nejvyšší britské soutěži Premier League nedařilo. I když tým začal dobře, měl řadu zranění a během jediného roku se v něm "otočilo" neuvěřitelných 43 hostujících jezdců,proto nakonec obsadil poslední 13. příčku.

Kůs se ovšem díky svým výkonům stal i "Medvědem roku“, když s rekordním počtem 38 procent hlasů vyhrál internetovou anketu o nejlepšího jezdce anglického klubu Redcard Bears v této sezoně.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy