Krok zpátky? Proč Abraham opouští Ducati

FOTO Nejistá sezona Karla Abrahama v MotoGP
Sezona Karla Abrahama v letošním ročníku MotoGP začala smolně. Po katarským umělým osvětlením zradila Abrahama nefunkční brzda.
V Jerezu sice Karel Abraham do cíle dojel, ale až na 17. místě.
V portugalském Estorilu přišel další pád. Ve výjezdu ze zatáčky Abrahamovi ujelo zadní kolo a šel k zemi..
Smolná série pokračovala i v Le Mans. V dešti zaúřadovala nedostatečně zahřátá zadní pneumatika a Abraham po 11 kolech raději odstoupil.
Foto: Cardion AB Motoracing
Radek Vičík Radek Vičík
20. 11. 2012 10:00
Český motocyklový závodník se letos v MotoGP potýkal s problémy i zraněním. Na příští sezonu chystá radikální změnu

Analýza - Po úspěšné premiéře v MotoGP věřil Karel Abraham před letošní sezonou v další pokrok a to, že bude bojovat pravidelně s ostatními soupeři na polotovárních strojích.

Jenže skutečnost byla jiná, český motocyklista potvrdil svoji sílu až v závěru sezony. Před tím se svojí Ducati laboroval a trápilo ho také zranění.

Proto se tým Cardion AB Motoracing už v září rozhodl k odchodu na motocykl specifikace CRT od italské Aprilie, který připravuje úspěšný tým španělského exmistra světa Jorge „Aspara“ Martíneze.

„Není to krok zpátky, to by byl odchod do nižší kubatury. Motocykl CRT a tovární stroje se budou sbližovat a od roku 2015 budou fakticky rovnoprávné. Takže spíš jsme o krok dál,“ řekl Karel Abraham starší, otec pilota a zároveň i šéf jeho týmu.

Co brněnskou stáj k tak radikálnímu kroku vedlo?

1. Mizivá podpora od Ducati

I když byl český tým oficiálním smluvním „satelitem“ Ducati, byla spolupráce s italskou továrnou komplikovaná. Přitom v sezoně 2011 v té době nejmladší pilot MotoGP se několikrát do závodu kvalifikoval nejrychlejším časem z motocyklů Ducati.

Jenže v listopadu 2011 přišla nová Ducati Desmosedici GP12 a všechno bylo špatně.

„Už když jsem na ní seděl, neměl jsem dobrý pocit,“ potvrdil závodník.

Ale co bylo horší, Italové nepodařenou motorku vyvíjeli pouze pro svůj tovární tým, tedy pro Valentina Rossiho a Nicky Haydena. Satelitním týmům byla jakákoliv evoluce zapovězena a až do konce sezony Abraham fakticky seděl na stejném stroji, který testoval po konci loňské sezony.

„Ve smlouvě jsme měli, že nové díly nám mají dodat do 20 dnů nebo po dvou Grand Prix. Ale oni na to kašlali, takže nám jako nový poslali ohořelý rám nebo takový, do kterého se motor dostal až doslova silou upravit a kvůli rozložení hmotnosti bylo nutné jezdce dovážit tříkilovou zátěží. Přístup továrny, zejména hlavního inženýra Filippa Preziosiho, se v průběhu sezony zhoršoval. Proto jsme se rozhodli ke změně,“ vysvětlil manažer týmu Cardion AB Motoracing.

2. Technické problémy

Se špatnou komunikací s Ducati souvisely také časté závody a občas téměř nemožné naladění stroje. I když to z pohledu laika vypadá, že Abraham pořád padal, často v tom byl závodník nevinně.

Příčinou řady pádu totiž byly technické problémy. Tak třeba hned v premiérovém podniku v Kataru pod umělými světly Abraham cíl neviděl. Důvod? Rozbitá brzda.

„V podstatě mi přestala fungovat přední brzda. Od druhého kola ‘měkla’ a v dalším se mi poprvé stalo, že jsem páčku promáčkl až na doraz a neměla plný účinek. Když se mi to zopakovalo i v opravdu velké rychlosti, tak jsem raději odjel do boxů,“ popsal situaci 22letý pilot.

S laděním motocyklu se stáj Cardion AB Motoracing potýkala prakticky celou sezonu a nebylo závodu, kdyby si jezdec nebo jeho šéfmechanik Marco Grana neposteskli nad nepředvídatelným chováním stroje.

3. Levnější závodění

Motocykly CRT vznikly především proto, že bylo stále méně továren ochotných investovat do vývoje drahých speciálů. Stroje stojí na pomezí mezi prototypovými motocykly a závodními stroji založenými na základech produkčních motocyklů.

S tím samozřejmě souvisejí i nižší provozní náklady.

I když Abraham starší tají přesné částky, o jednom je přesvědčen určitě, že v roce 2013 výrazně ušetří.

„Počítám, že náklady budou tak poloviční. Samozřejmě záleží i na tom, jak bude Karel padat (smích). U Ducati jsme totiž měli letos paušál, tady bychom si opravy už museli platit sami, protože stroj ART je už naším majetkem,“ podotkl předseda dozorčí rady Automotodromu Brno.

S tím, že stáj Cardion AB Motoracing motocykl vlastní, souvisí i možnost vlastní evoluce.

„U Ducati nebylo možné použít jiné než tovární díly, teď si je můžeme vyrobit sami,“ dodal Abraham senior.

Nezanedbatelnou roli při rozhodování určitě hrál i fakt, že Aprilia uvažuje v budoucnosti o nasazení vlastního továrního týmu. A kdo by měl větší šanci za něj jezdit, než ten, kdo se od počátku podílí na vývoji motocyklu?

A jak si na nový stroj zvykl jeho syn při prvním testu minulý týden ve Valencii?

„Téměř pořád pršelo, takže bych na pořádné seznámení potřeboval aspoň jeden celý suchý den. Ale první pocit je dobrý, i když s doladěním bude ještě hodně práce. Je to stroj hodně podobný Aprilii 250, na které jsem dlouho jezdil,“ popsal Abraham svoje první pocity.

Ale jedna věc jej zarazila, výška speciálu. „Ta motorka je hodně vysoká. Když jsem si na ni sednul, byl jsem špičkami na zemi. Nevím, jak se na ní takový Randy de Puniet udrží,“ dodal se smíchem český závodník, který je o 12 centimetrů vyšší než zkušený Francouz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy