Krize F1: Marussia je v insolvenci, stejně jako Caterham

Radek Vičík Radek Vičík
27. 10. 2014 14:02
Po týmu Caterham, který upadl do nucené správy minulý týden, dnes udělala poslední krok ke konkurzu také Marussia.
Tým Marussia se dodnes nevzpamatoval z těžké nehody Julese Bianchiho v japonské Suzuce.
Tým Marussia se dodnes nevzpamatoval z těžké nehody Julese Bianchiho v japonské Suzuce. | Foto: Pirelli/Andrew Hone Photographer

Londýn - Po týmu Caterham, který upadl do nucené správy minulý týden, dnes udělala poslední krok ke konkurzu také Marussia. Startovní rošt formule 1 se tak minimálně pro nedělní Grand Prix USA definitivně zcvrkl na 18 vozů.

Těžce zkoušený tým z britského Banbury startující s ruskou licencí nasadil po těžké havárii Julese Bianchiho do minulého závodu v Soči pouze jeden vůz. Ale jeho ekonomické problémy se prohloubily na tolik, že spolu s Caterhamem necestuje do Austinu.

Místo rozšíření přišel úpádek

Dluhy týmu byly už tak velké, že vládu v něm převzala společnost FRP Advisory LLP. Tedy konkrétně nad její obchodní divizí Manor Grand Prix Racing Limited. Tým nemá dost peněz, aby mohl zaplatit cestu a pobyt v USA, proto zůstává doma.

"Protože stávající vlastník nedokáže zajistit dostatek prostředků, nejvyšší management usilovně pracoval na tom, aby získal dlouhodobého investora. Ale bohužel ho nedokázal v dohledné zajistit, takže nezbyla žádná jiná varianta, než uvalit na firmu nucenou správu," uvedl jeden ze správců Geoff Rowle.

Jak se zdá, je jen velmi málo pravděpodobné, že Marussia dokáže sehnat peníze na cestu na následující Grand Prix Brazílie, která se koná hned týden po Austinu. Což ostatně platí také o Caterhamu, kde pro změnu "úřadují" pánové z advokátní kanceláře Smith & Williamson.

Děsivý kolotoč milionů

Pokud oba tyto týmy skončí, bude to znamenat dokonání neúspěšného pokusu přilákat nové týmy. V roce 2010 do F1 spolu vstoupily Caterham, Marussia a HRT, který zkrachoval před dvěma lety. A to původně avizovaná čtvrtá stáj US F1 ani nepostavili monopost. 

To ovšem není z "účetního pekla" formule 1 všechno. Nad hranou krachu momentálně balancují také Sauber a Lotus, který podle informací BBC  v posledních dvou účetních letech vykázal celkovou ztrátu astronomických 120 milionů liber (přes 4,2 miliardy korun).

Úplně "v klidu" není ani letos velmi úspěšný Williams, který podle britské Guardianu jen za prvních šest měsíců letošního roku prodělal 20 milionů liber (asi 700 milionů korun).

I když podle smlouvy mezi promotérem šampionátu, společností FOM, a Mezinárodní automobilovou federací FIA by se Velkých cen mělo účastnit minimálně 20 vozů, do konce roku žádný z týmu nebude nasazovat třetí monopost. Co bude na začátku příští sezony, to ví snad jen všemocný Bernie Ecclestone...

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Letišti Václava Havla ohlásili evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí stojí před budovou. Důvod zatím letiště neupřesnilo.

Aktualizováno před 15 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy