Král si finále Formule BMW užil jen chvíli

spo
28. 11. 2007 9:30
Český jezdec byl diskvalifikován z druhého místa
Josef Král.
Josef Král. | Foto: CDT & Partners

Valencie - Hořkou příchuť mělo pro českého jezdce Josefa Krále evropské finále Formule BMW ve Valencii.

Po závodě sice slavil druhé místo, ale později byl diskvalifikován kvůli technickému nedostatku jeho monopostu.

Král sice letošní sezonu v britské Formuli BMW strávil v týmu Double R Racing, nicméně do mezinárodního finále nastoupil pod křídly německého týmu Mücke Motorsport.

Královým týmovým kolegou pro finále ve Valencii se stal Philipp Eng, který s Mückeho týmem odjezdil kompletní letošní sezonu v německém seriálu.

Dále čtěte:

Již během tréninků se českému jezdci dařilo a při kvalifikaci své skupiny dokázal zajet třetí čas.

V Super pole, kde si to nejlepší piloti rozdávali na jedno rychlé kolo o konečné pořadí na startovním roštu, patřila Královi dokonce druhá pozice, překonat jej dokázal pouze týmový kolega Eng.

Následovalo šest rozjížděk. Tři absolvoval i český jezdec a pokaždé dojel druhý. Do rozhodujícího hlavního závodu tak startoval ze třetí pozice.

Philipp Eng ve vedení závodu lehce poodjel, zatímco třetí Král útočil na Daniela Morada. Po několika kolech musel Morad náhle závod ukončit kvůli technickým problémům. Soupeři jedoucí těsně za ním tak měli co dělat, aby se vyhnuli kolizi.

"Bylo to hodně těsně, protože vůz mu vypověděl službu na výjezdu ze zatáčky a já byl hned za ním. Naštěstí se mi podařilo se vyhnout a bylo to o milimetry," popsal nebezpečnou situaci český jezdec.

V další fázi závodu se snažil Král dojet Philippa Enga, což se zprvu dařilo, ke konci závodu ale vůz trochu ztrácel výkon, takže v cíli patřilo českému jezdci druhé místo.

"Za celý víkend jsme nenašli optimální nastavení. V úvodu jsme se stájovým kolegou  Engem vycházeli ze společného základu. Jenže každý máme naprosto odlišný jízdní styl, takže jsem musel v nastavení pokračovat úplně jiným směrem a vůz nebyl nikdy dokonalý. V první fázi závodu se s vozem ještě dalo jet poměrně rychle, ale ke konci se situace zhoršovala," popsal finálový závod Josef Král.

Několik hodin po vyhlášení výsledků však přišel šok. Ředitelství závodu se rozhodlo zkontrolovat Králův vůz a stejně tak vůz Jonathana Legrise, který skončil pátý.

A i když Mückeho tým věnoval zvláštní pozornost kontrole celého vozu, Josef Král byl vyloučen, stejně jako Legris. Oficiálním důvodem byly nehomologované šrouby v dřevěné podlaze vozu.

Český jezdec nesl vyloučení statečně: "Když mi to oficiální představitelé přišli sdělit, ani mě to už nenaštvalo, musel jsem se tomu jenom smát. K tomu už opravdu není co dodat," posoudil celou situaci s přehledem Josef Král.

Výsledky:
1. Philipp Eng Mücke-motorsport 28:38.290 min.
2. Marco Wittmann Josef Kaufmann Racing 28:47.518
3. Jens Klingmann Eifelland Racing 28:52.350
4. Sebastian Saavedra Eifelland Racing 28:58.199
5. Carlos Huertas Double R Racing 28:59.183
6. Henry Arundel Fortec Motorsport 28:59.600
Josef Král Mücke-motorsport diskvalifikován

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy