Kraj nabídl brněnské GP motocyklů dotaci 50 milionů korun

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 4. 2015 14:20
Radní Jihomoravského kraje doporučí na dnešním mimořádném jednání zastupitelstva schválit dotaci 50 milionů korun na motocyklovou Grand Prix v Brně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na dnešním mimořádném jednání schválilo návrh pomoci, konkrétně ve formě dotace 50 milionů korun, pro motocyklovou Grand Prix v Brně

Podle hejtmana Michala Haška bude 30 milionů korun tvořit vládní dotace, kterou kraj požadoval po státu na úhradu dluhu pořadatelské společnosti Automotodrom Brno za loňský ročník, a 20 milionů dá kraj přímo z rozpočtu.

Podmínkou kraje pro vyplacení dotace je transparentní a efektivní hospodaření s veřejnými financemi, a to formou spolupořadatelství Grand Prix. Nyní se tedy musí pořadatel závodů, akciová společnost Automotodrom Brno, vyjádřit, zda bude ochotna na spolupořadatelství přistoupit.

Návrh rady Jihomoravského kraje schválilo odpoledne i zastupitelstvo.  Přičemž 47 zastupitelů bylo pro a 8 (z TOP 09) se hlasování zdrželo.

Dluh za loňský ročník zůstává

Letošní dotaci nelze použít na uhrazení dluhu, který vůči společnosti Dorna, španělskému promotérovi MS, vznikl v souvislosti s loňským ročníkem.

Dorna přitom podmiňuje konání dalších závodů vypořádáním starých dluhů. Jinak je pořádání letošního závodu, který měl být v Brně jubilejní 50. Velkou cenou, ohroženo.

Jihomoravský kraj chce v budoucnu pořádat závody v rámci trojdohody s Automotodromem a Dornou. V jejím rámci by pak mohly být i staré dluhy dorovnány.

Hašek původně sliboval, že starý dluh z dotace zaplatí už nyní. Teď vysvětluje, proč to nešlo. "Jihomoravský kraj podal žádost o dotaci v roce 2014 a není problémem kraje, že vláda projednávání třikrát přerušila. Dotaci schválila až letos v lednu a rozhodnutí nám přišlo v únoru," zdůvodnil Michal Hašek, proč peníze nelze poslat za minulý rok.

"Písemné podmínky, kterými nás ministerstvo školství zavazuje k využití peněz, jsem obdržel až po mé návštěvě v Madridu, kde jsem jednal s představiteli Dorny. Tehdy jsem nic nemohl tušit," objasnil Hašek.

Představitelé Automotodromu Brno už loni řekli, že GP pořádat nebudou kvůli její ztrátovosti. Tu způsobuje takzvaný zalistovací poplatek na získání licence, který se pohybuje kolem 70 milionů korun. Kvůli tomu se do celé situace vložil Jihomoravský kraj, který chce v následujících letech závody pořádat prostřednictvím krajské společnosti. V ní by byli zástupci státu, kraje a města Brna a všichni by se na úhradě zalistovacího poplatku měli podílet.

 

Právě se děje

Další zprávy