Kraj nabídl brněnské GP motocyklů dotaci 50 milionů korun

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 4. 2015 14:20
Radní Jihomoravského kraje doporučí na dnešním mimořádném jednání zastupitelstva schválit dotaci 50 milionů korun na motocyklovou Grand Prix v Brně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na dnešním mimořádném jednání schválilo návrh pomoci, konkrétně ve formě dotace 50 milionů korun, pro motocyklovou Grand Prix v Brně

Podle hejtmana Michala Haška bude 30 milionů korun tvořit vládní dotace, kterou kraj požadoval po státu na úhradu dluhu pořadatelské společnosti Automotodrom Brno za loňský ročník, a 20 milionů dá kraj přímo z rozpočtu.

Podmínkou kraje pro vyplacení dotace je transparentní a efektivní hospodaření s veřejnými financemi, a to formou spolupořadatelství Grand Prix. Nyní se tedy musí pořadatel závodů, akciová společnost Automotodrom Brno, vyjádřit, zda bude ochotna na spolupořadatelství přistoupit.

Návrh rady Jihomoravského kraje schválilo odpoledne i zastupitelstvo.  Přičemž 47 zastupitelů bylo pro a 8 (z TOP 09) se hlasování zdrželo.

Dluh za loňský ročník zůstává

Letošní dotaci nelze použít na uhrazení dluhu, který vůči společnosti Dorna, španělskému promotérovi MS, vznikl v souvislosti s loňským ročníkem.

Dorna přitom podmiňuje konání dalších závodů vypořádáním starých dluhů. Jinak je pořádání letošního závodu, který měl být v Brně jubilejní 50. Velkou cenou, ohroženo.

Jihomoravský kraj chce v budoucnu pořádat závody v rámci trojdohody s Automotodromem a Dornou. V jejím rámci by pak mohly být i staré dluhy dorovnány.

Hašek původně sliboval, že starý dluh z dotace zaplatí už nyní. Teď vysvětluje, proč to nešlo. "Jihomoravský kraj podal žádost o dotaci v roce 2014 a není problémem kraje, že vláda projednávání třikrát přerušila. Dotaci schválila až letos v lednu a rozhodnutí nám přišlo v únoru," zdůvodnil Michal Hašek, proč peníze nelze poslat za minulý rok.

"Písemné podmínky, kterými nás ministerstvo školství zavazuje k využití peněz, jsem obdržel až po mé návštěvě v Madridu, kde jsem jednal s představiteli Dorny. Tehdy jsem nic nemohl tušit," objasnil Hašek.

Představitelé Automotodromu Brno už loni řekli, že GP pořádat nebudou kvůli její ztrátovosti. Tu způsobuje takzvaný zalistovací poplatek na získání licence, který se pohybuje kolem 70 milionů korun. Kvůli tomu se do celé situace vložil Jihomoravský kraj, který chce v následujících letech závody pořádat prostřednictvím krajské společnosti. V ní by byli zástupci státu, kraje a města Brna a všichni by se na úhradě zalistovacího poplatku měli podílet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy