Kornfeil týden před brněnskou Grand Prix nebodoval v Rakousku

Aktualizováno 14. 8. 2016 15:22
Motocyklový závodník Jakub Kornfeil skončil ve Velké ceně Rakouska na 19. místě a zaznamenal nejhorší výsledek v letošní sezoně.
Jakub Kornfeil
Jakub Kornfeil | Foto: Gold & Goose Photography

Spielberg - Jakub Kornfeil obsadil 19. místo v motocyklové Velké ceně Rakouska a zaznamenal nejhorší výsledek v letošní sezoně mistrovství světa Moto3. Po měsíční pauze v šampionátu český jezdec nenavázal na čtvrté místo z předchozí německé Grand Prix a podruhé letos nebodoval. Týden před brněnskou Velkou cenou České republiky klesl Kornfeil v průběžném pořadí z devátého na desáté místo.

Závod královské kubatury MotoGP poprvé v kariéře vyhrál Ital Andrea Iannone, který zároveň ukončil téměř šestileté čekání značky Ducati na vítězství. Italský tovární tým dokonce oslavil double, který zkompletoval Iannoneho krajan a jmenovec Dovizioso.

V nejslabší třídě vybojoval na okruhu ve Spielbergu premiérové vítězství v kariéře osmnáctiletý Španěl Joan Mir, který v MS startuje prvním rokem. Dosud nikdy nebyl ani na stupních vítězů, ale v Rakousku vyhrál už kvalifikaci a v závěru Velké ceny udržel za sebou lídra šampionátu Brada Bindera z JAR a Itala Eneu Bastianiniho.

Kornfeil se ve Spielbergu na Red Bull Ringu, kde silniční motocykly závodily v MS poprvé po 19 letech, trápil s nastavením stroje. V kvalifikaci zajel až 25. čas a po penalizaci dvou soupeřů vyrazil do desátého závodu sezony z osmé řady a 23. pozice. V jednu chvíli se probojoval až na poslední bodovanou patnáctou příčku, ale v závěru po výjezdu mimo trať několik míst ztratil. Jeho dosavadním minimem v této sezoně bylo 17. místo v Mugellu.

Iannone byl nejrychlejší už v kvalifikaci a triumfu se dočkal poprvé od roku 2012, kdy ještě v Moto2 vyhrál dva závody. Celkově přidal třináctý úspěch v kariéře. Třetí v Rakousku skončil obhájce titulu Jorge Lorenzo ze Španělska na yamaze a nepatrně snížil náskok lídra pořadí a krajana Marca Márqueze. Jezdec Hondy skončil pátý za italskou hvězdou Valentinem Rossim.

V Moto2 vybojoval páté vítězství v sezoně Francouz Johann Zarco a upevnil si vedení v šampionátu. Z posledních pěti startů proměnil v triumf čtyři.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Mir (Šp./KTM) 37:23,325, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,279, 3. Bastianini (It./Honda) -0,431, 4. Quartararo (Fr./KTM) -0,439, 5. Öttl (Něm./KTM) -0,600, 6. Martín (Šp./Mahindra) -4,134, ...19. Kornfeil (ČR/Honda) -14,517.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. B. Binder 179 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 112, 3. Fenati (It./KTM) 93, 4. Bagnaia (It./Mahindra) 90, 5. Bulega (It./KTM) 82, 6. Bastianini 81, ...10. Kornfeil 58.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 37:34,180, 2. Morbidelli (It./Kalex) -3,058, 3. Rins (Šp./Kalex) -3,376, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -3,467, 5. Schrotter (Něm./Kalex) -4,740, 6. A. Márquez (Šp./Kalex) -9,416.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Zarco 176, 2. Rins 142, 3. Lowes (Brit./Kalex) 121, 4. Lüthi 106, 5. Nakagami (Jap./Kalex) 92, 6. Morbidelli 86.

MotoGP: 1. Iannone 39:46,255, 2. Dovizioso (oba It./Ducati) -0,938, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,389, 4. Rossi (It./Yamaha) -3,815, 5. M. Márquez (Šp./Honda) -11,813, 6. Viňales (Šp./Suzuki) -14,341.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. M. Márquez 181, 2. Lorenzo 138, 3. Rossi 124, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 105, 5. Viňales 93, 6. Iannone 88.