Kornfeil to nevzdal a po výletu z trati znovu bojoval o vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
18. 10. 2015 13:04
Velká cena Austrálie na okruhu Phillip Island se zapíše do historie seriálu asi jako ten nejbláznivější závod Moto3 roku 2015. Toto potvrdí také Čech Jakub Kornfeil, jenž i přes vyjetí z trati bojoval o první místo a v cíli ho od něj dělilo pouze 288 tisícin vteřiny.
Jakub Kornfeil proměnil start ze třetí řady v konečnou pátou příčku.
Jakub Kornfeil proměnil start ze třetí řady v konečnou pátou příčku. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Phillip Island - Takový závod Jakub Kornfeil ve své bohaté kariéře účastníka světového šampionátu silničních motocyklů nepamatuje.

Dnes při Velké ceně Austrálie třídy Moto3 byl v čelní skupině, pak se propadl do třetí desítky, aby v předposledním kole znovu jel v čele. V cíli ho nakonec od premiérového vítězství dělilo pouhých 288 tisícin vteřiny.

"Dnešní závod byl úžasný. Moc jsem si ho užil. Od samého začátku jsem měl plán. Jenže v Moto3 nikdy nevíte," uvedl 22letý závodník.

Místo vedení výlet mimo trať

Zpočátku mu jeho plán opravdu vycházel a v dlouhém "hadu" dobré patnáctky jezdců se záhy propracoval dopředu a bojoval o vedoucí příčky. Jenže v sedmém kole došlo k nešťastnému kontaktu se soupeřem v nájezdu do zatáčky a jezdec stáje Drive M7 SIC Racing Team musel mimo trať.

"Fenati v nájezdu do čtvrté zatáčky začal brzdit hrozně brzy. Dotkl jsem se jeho kola a vyjel ven z trati," popsal rodák z Kyjova kritický okamžik.

Ovšem ani po propadu na čtyřiadvacátou příčku svůj boj nevzdal. Navíc v čele došlo deset okruhů před cílem k hromadné havárii, které ukončil naděje na úspěch mimo jiných i lídra seriálu Dannyho Kenta a jeho pronásledovatele Eney Bastiainniho.

"Nechtěl jsem to vzdát. Kola byla stále rychlá a za chvíli jsem věděl, že mám závod zpět. V celém mém tažení jsem cítil svou rychlost a sebejistotu," popsal Kornfeil své pocity z dramatického závodu.

Pět kol ostrých jako břitva

Posledních pět kol závodu se změnilo v ostrou bitku A rázem se český závodník znovu vrátil do čela, do konce na chvíli i vedl. Jenže šestice Kornfeil, Miguel Oliveira, Brad Binder, Efren Vazquez, Jorge Navarro a Romano Fenati si nedarovala ani centimetr okruhu Phillip Island.

Tři zatáčky před cílem klesl Čech na KTM ze třetí pozice na pátou a ani pokus využít "větrného pytle" na cílové rovince nevedlo ke kýženému postupu vpřed.

I tak si Kornfeil pátou pozicí vyrovnal druhý nejlepší výsledek z mistrovství světa v kariéře, který předčilo už jen senzační druhé místo letos v Silverstone.

Spokojený jezdec si po závodě i v daleké Austrálii vzpomněl na své blízké: Toto pěkné páté místo bych chtěl věnovat mé mamince a přítelkyni, které slaví narozeniny. Takže všechno nejlepší!“

 

Právě se děje

před 27 minutami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 1 hodinou

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy